Verbreding van het Rijkenhage nadert voltooiing 6 februari - De verbreding van het Rijkenhage, waaraan woningen en gebouwen aan de Berkelzijde ten offer zijn gevallen, verkeert in haar eindstadium. De laatste hand wordt gelegd aan de bestrating van de 10,5 meter brede verkeersweg, welke aansluit op de Overwelving en de Berkelsingel. 'OP DEN HAGHEN' n 1383 werd al gesproken van 'Haghen' en in 1466 van 'Op den Haghen', waarmee het gedeelte van de stad werd bedoeld, dat tussen Oude Wand en Berkel is gelegen. De juiste datum van het ontstaan van het stadsdeel is niet bekend. De boeken van de Ver eniging tot Beoefening van de Gelderse Geschiedenis maken echter gewag van het feit, dat vóór 1190, het jaar waarin Zutphen stedelijke rechten kreeg, buiten de omwalling, de tegenwoordige Markt, huizen werden gebouwd en de plaats zich tot de Berkel uit breidde. Het Armenhage dankt zijn naam aan de huisjes, welke omstreeks 1586 tegen de stadsmuur stonden en toebehoorden aan het klooster 'Het Oude Convent'. De be woners stelden deze huisjes gratis beschikbaar aan de behoeftigen. In 1650 kreeg een andere straat in de voormalige 'Haghen', in scherpe tegenstelling daarmede, de naam 'Rijkenhage'. Nu geen schilderachtige doorkijk meer over dergelijke weg door het centrum der stad de Berkel en langs oude woninkjes en his- nooit verzwegen, doch het is ons anders- torische gebouwen - al bleef de ruïne met zijds gebleken, dat hier argumenten in het een deel van de oude stadsmuur gelukki spel zijn, welke niet genegeerd konden gespaard - doch de harde zakelijkheid van worden. een brede, moderne verkeersader, welke Hoe het ook zij, Berkel en omgeving verlo geen of zo weinig mogelijk belemmeringen ren hier veel van hun karakteristieke duldt. schoonheid, hoewel we daarover ook weer We hebben onze bedenkingen tegen een niet te veel behoeven te treuren, aangezien het romantische beeld toch dikwijls geweld werd aan gedaan door aller lei oude rommel, welke zonder blik- fel ken of blozen in het soms schaarse *8 water van het stroompje werd geworpen. ZUTPHEN m i

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 22