bouwen van het Oude en Nieuwe Gasthuis, de Nieuwstadkerk en de Spaanse poort, in de geheel ommuurde stad (zie de omslagfo to). ZUTPHANIA TURRITA Bij de restauratie van de Burgerzaal door Cuypers verwijderde men een fresco uit ca. 1542 (waarvan niet vaststaat of het voordien reeds aanwezig was), voorstellende een ge zicht op de stad van de linker IJsseloever af. Een afbeelding van deze muurschildering komt voor in Tadema's Geschiedenis der stad Zutphen, een uitgave uit 1856. De oorspron kelijke tekening van deze gravure, van de hand van W. van der Worp, bevindt zich in het Zutphense gemeente-archief. Deze teke ning ligt ten grondslag aan het ontwerp voor het tapijt. De ontwerper is uitgegaan van het aanzicht dat de stad moet hebben geboden vóór 1591Daar de ontwerpers niet alles tot een bepaald jaar hebben kunnen rekenen, is in de bovenrand een motto geplaatst: Zut- phania Turrita 1450-1591. Dichting Baakse Overlaat: Zutphen overstromingsvrij 19 januari - 1957 wordt een belangrijk jaar klom om de eerste handeling te verrichten voor Zutphen wat betreft de dichting van voor het voor de IJsselstreek zo gewichtige de Baakse Overlaat*. Op het ogenblik zijn werk. Sindsdien is er veel werk verzet. Zo is aan de rand van de stad nog enkele werken het isolement van Steenderen tijdens perio- in uitvoering en andere zullen nog volgen, den van hoog water geschiedenis geworden, welke mogelijk dit jaar gereedkomen. Dan Overigens moet er nog het nodige gebeuren kan men zeggen dat alie overstromingsge- in onze omgeving. Binnenkort zal worden vaar voor Zutphen is geweken. aanbesteed de bekading van de Berkel van de nieuwe stuw tot Almen en de omlegging Het was zeveneneenhalf jaar geleden dat de van de Brummelerlaak in Warken. Een even- commissans Ge in een weiland in een jw project is de bouw van het ge- de omgeving van Drempt, een dragline be- maal Polbeek. Verder kan worden gemeld dat het gemaal Helbergen, wat de bouw betreft, klaar is, evenals de spuisluis. Het nieuwe gemaal is een esthe tisch verantwoord gebouw, dat harmonieert met de om geving. Bouw en inrichting zijn een staaltje van tech nisch vernuft. _JL Lager gedeelte van een waterkerende dijk, waarover zich de rivier enz. bij hoog water ontlast. (Woordenboek der NederlandscheTaal) Niet alleen de Berkelmaar ook de IJssel kent hoog water! Een auto krijgt natte banden ZUTPHEN li 00;*.., 1 p

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 21