Vraag op straat aan een Zutphenees of hij ooit van de Hollandsche Tuin heeft gehoord en hij zal het bevestigen. Zutphen en de HollandscheTuin horen bij elkaar. Al jaren, zoals blijkt uit dit artikel over de historie van het pand 'De HollandscheTuin', dat gevestigd was aan de markt. Of liever, aan de markten, want er waren meer panden die de naam Hollandse Tuin gedragen hebben. Reeds in 1426 was er op de 'Koerenmarkt' in Zutphen ene Merten van Griet, die een hypotheek verstrekte aan Goesen van de Horst en zijn Griete. Die bouwden een huis aan de Steenweg1. Hun buurman Henrick Stuerman had hun een muur 'gegund' waar zij aan mochten bouwen. Ze bekennen2 Henricks water van de twee goten en drup pen te zullen leiden en de twee goten te zul len onderhouden. Aan de markten die in de loop van de 13e en 14e eeuw werden inge richt op de plaats van de gedempte grachten, werd in de 14e eeuw druk gebouwd door de gegoede burgerij. Eei eeuw later was het pand in bezit van de /ermoedelijke nazaten van Griete. Er blijken dan al meer huizen te staat aan de 'Khorma kt' vóór de Marspoort. Deze Marspoort wet i omstreeks 1390 ge bouwd aan het einde van de Groenmarkt ter vervanging van een oude Marspoort. BESIERDERS Rond 1530 kregen Berent Willems en Hen- drina ten Uyll een zoon, net als zijn vader Berent genaamd. Veertig jaar lang was hij schipper en voer op Rijn en IJssel. Hij voer op een zogeheten beitelschip, dat is een schip voor de binnenvaart met een platte voorsteven. In 1563 huwde Berent jr. Jenne- ken van Vyersen, een zuster van zijn moe der3. Het echtpaar kreeg vier kinderen. In 1595 had Berent het gebracht tot besiender van de riviertol te Zutphen. Een besiender, besierder of beziener was een ambtenaar belast met toezicht op de tol. Het was een belangrijke functie die van vader op zoon overging. Een broer van zijn moeder was be siender op de riviertol in Doesburg.4 De va- dersnaam Willems werd als achternaam van lieverlee overvleugeld door de beroepsnaam Besier. Berent Willems Besier was tevens gil- demeester van Sint Antonie Grote Broeder schap. Hij kocht in 1575 een wahre. Een wahre was een stuk grond buiten de stad waarop de koeien mochten weiden. Deze wahre werd later geërfd door de oudste zoon, Gerrit Willems Besier. Een andere zoon, Dirck, uit een tweede huwelijk, werd de volgende besiender, en kocht zelf ook een wahre. Het pand voor de Marspoort5 werd in 1572 gekocht door Berent en Jenneken. Berent stierf in 1616 en werd begraven in de Sint- Walburgskerk. De zerk (nr. 40) is nog aan wezig en is als volgt omschreven: 'Zerk no. 40 van gewoon formaat met rand waarop een randschrift in Romeinsche karaktersop het midden een mans wapen schild met een riem hangende aan een horizontaal geplaats te boomstronkHet wapenschild is later, in 1795, de tijd van cle Patriotten, die vrijheid, De Steenweg is de weg bij de binnen-Mars- poort, die lag ter hoogte van de Barlheze. Bekennen is een Oud-Nederlands woord voor beloven. Leemans, W.F., De Nederlandse Leeuw (1986), Clll, 249-251. Ibidem. met het verpondingsnummer 676, later kadas ternummer F2726 ZUTPHEN De geschiedenis van 'De HollandscheTuin' Evelien Marskamp

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 14