Zutphen2, leverde me daarvoor interessante informatie. Ook vond ik veel gegevens in een studie uit 1985 van M.R. Hermans, Genoot schapsleven in Zutphen 1778 - 1834. 'NUT IS ONS DOEL' Het genootschap 'Nut is ons doel' bestond uit heren uit Zutphen en wijde omgeving, en kwam regelmatig bij elkaar om te praten over interessante, actuele ontwikkelingen in het na tuuronderzoek. De notulen vermelden dat men elkaar doorgaans ontmoette in een zaal boven 'De Vischpoort'. De leden hielden inleidingen en discussieerden met elkaar. Thema's waren onder meer: de Leidse fles, het oog, kleuren natuurkundig bekeken, elektriciteit. Maar ook andere dan strikt natuurwetenschappelijke on derwerpen kwamen aan de orde. De notulen laten bijvoorbeeld zien: 00 22 december 1806: het lid Van der Linden houdt 'Eene Natuurkundige en godsdiensti ge Beschouwing van den Starrenhemel al 't welk besloten werd met de voorlezing der Schoone Cantate door den onsterfelijken Van Alphen op dit onderwerp vervaardigd'. 00 Louwmaand 1814: Van Heeckeren houdt een verhandeling 'Over den invloed der ware verstandsbeschaving op de zedelijke vorming van den mensch'. 00 Op 18 december 1815 houdt Van Heecke ren een verhandeling 'Over de dichterlijke verdiensten van J. van den Vondel'. 00 Andere onderwerpen die ik tegenkwam: bijgeloof; de invloed van verschillende ta len op het niveau van beschaving. De bijeenkomsten van 'Nut is ons doel' wer den vaak opgeluisterd met muziek. Zo vermelden de notulen over 31 maart 1807 dat Beusekamp een lezing heeft gehouden en proeven heeft gedaan, en dat 'de vergadering wederom met muziek (is) gescheiden'. Waar schijnlijk musiceerden de leden zelf met en voor elkaar. In die tijden hoorde musiceren bij de opvoeding van kinderen uit de hogere mi lieus. Onder de leden van 'Nut is ons doel' zullen dus zeker amateur-musici geweest zijn, naast professionele als Bosch. Het was de tijd van de Verlichting, van het grote vertrouwen in de rede die doordringt in de geheimen van de natuur, de rede die voor alle problemen verklaringen kan vinden en de mensheid kan helpen deugdzaam, verstandig, gelukkig te leven. Ontwikkelde heren met een maatschappelijke reputatie verenigden zich in genootschappen om inzicht te krijgen in we tenschappelijke ontdekkingen, om geïnfor meerd te worden en te discussiëren over de nationale en de wereldpolitiek, over literatuur en andere kunsten, of om menslievende, edu catieve doelen na te streven. Voor ieder was er wel een soort genootschap waarin hij(!) zich thuis kon voelen: natuurkundige genootschap pen als het Zutphense 'Nut is ons doel', letter kundige kringen waarin men voorlas uit eigen werk of werk van anderen, discussiegenoot schappen, afdelingen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en natuurlijk gezelschap pen als de Vrijmetselaarsloges. Hermans (1985) deelt mee dat in Zutphen tus sen 1778 en 1815 minstens zeven genoot schappen werden opgericht: 1778:de Klasse Zutphen van de Oeconomi- sche Tak van de Hollandsche Maat schappij van Wetenschappen; 1795: het politieke genootschap 'Eendracht is onze waere sterkte'; 1796: het natuurkundig genootschap 'Nut is ons doel'; 1807: het Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; 1809: het geheime Kantiaanse genootschap 'Omnibus' en het genootschap 'Tot ge noegen en nut'; Het archief van het genootschap 'Nut is ons doel' berust in het stadsarchief van Zutphen. Het maakt deel uit van het genootschap ter beoefening van natuurkundige wetenschappen 'Physica': A. Het natuurkun dig genootschap 'Nut is ons doel'. Inventarisnummers 2, 3, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 16 en 18 t/m 21. 100 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 4