Achtergronden bij 'Cantate voor het natuurkundig gezelschap te Zutphen onder de spreuk "Nut is ons doel".' In de zomer van 1802 werkte A.C.W. Staring (1767 - 1840) op De Wildenborch in Vorden aan de tekst voor een cantate. De aanleiding daartoe was geen ingeving van de dichter zelf, maar een verzoek. Het bestuur van een gezelschap notabelen uit Zutphen en omgeving had hem ge vraagd een cantatetekst te schrijven voor een speciale gebeurtenis. Deze heren van stand vorm den een genootschap dat zich richtte op natuuronderzoek. Hun vereniging met de naam 'Nut is ons doel' was zes jaar daarvoor opgericht, en de leden wilden hun instelling wat meer bekend heid geven in Zutphen en omgeving. Ze wensten hun ideeën uit te dragen en tegelijk de belang stelling te wekken van potentiële nieuwe leden. Daarvoor hadden ze een openbare vergadering, een soort 'open huis' georganiseerd op de avond van maandag 8 november van dat jaar. Op het programma voor die bijeenkomst stond de opvoering van een cantate van de hand van een Be kende Nederlander. Dat feit zou aan die openbare bijeenkomst zeker de nodige PR geven. Antoni Christiaan Winand Staring was in 1802 een bekend persoon, in Gelderland en daarbui ten. Hij was een vooruitstrevend landbouwkundige en een bekend schepper van liederen, ro mancen, puntdichten en andere poëzie. Een cantate had Staring echter nog niet eerder geschre ven. Dat was toen nog een relatief nieuw genre, althans in Nederland. En een stuk in opdracht was er ook nog niet eerder uit zijn pen gekomen. L. Moritz, Portret van de dichter A.C.W. Staring 1850olieverf op linnen. Collectie Stedelijk Mu seum Zutphen. (NB het is een schilderij naar een eerder verloren gegaan portret uit 1826) Voor een cantate zijn tekst en muziek nodig. Het genootschap had in zijn mid den minstens één beroepsmusicus: Johan nes Bosch1. Bosch, die bovendien lid was van het algemeen bestuur, zou de muziek componeren bij Starings cantatetekst. Op maandagavond 8 november 1802 werd de Cantate voor het natuurkundig gezel schap te Zutphen onder de spreuk Nut is ons doel' van A.C.W. Staring en J. Bosch in Zutphen opgevoerd. In dit artikel wil ik het ontstaan en de achter gronden van dit zangstuk beschrijven. Het archief van 'Nut is ons doel', dat in het bezit is van het gemeentearchief van Johannes Bosch (ook gespeld als: Boss) was organist van de Walburgkerk van 1 790 - 1805. ZUTPHEN A.C.W. Staring en het natuuronderzoek in Zutphen Rudy Beernink

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 3