De viering van het 25-jarig bestaan van de Vereniging op 24 november 2006 werd op geluisterd met een sprankelende weten schappelijke conference van Herman Pleij, een goede inleiding van Kees Luesink en de uitreiking van een ridderorde aan Jaap Rie- mens door loco-burgemeester De Lange. Het initiatief van de vereniging om leerlin gen van middelbare scholen bij de geschie denis van de stad te betrekken verdiende lof. Met als resultaat dat aan Rineke van Eden en Annelies Koolstra, leerlingen van het Baudar- tius College, voor de door hen gemaakte website over de geschiedenis van Zutphense kerken en kloosters, een oorkonde werd uit gereikt. Die oorkonde was versierd met het silhouet van Zutphen. Dit silhouet dat in 1981 voor het eerst het briefhoofd van de vereniging sierde, wordt nog steeds gebruikt voor het 'actueeltje', d.i. het inlegvel dat u bij het tijdschrift aantreft en voor voor convocaties e.d.. Over dat sil houet, dat treffend de zichtbare geschiedenis van Zutphen weergeeft, valt iets te zeggen. In 1975 verscheen bij de Walburg Pers een boek onder de titel 'Stads- en dorpsgezich ten in Gelderland'. Het was samengesteld door een redactie die bestond uit Frits van Voorden, E.J. van Ebbenhorst Tengbergen, verbonden aan de Provinciale Archiefinspec tie, G. J. Mentink, rijksarchivaris in Gelder land, Johan van der Woude, schrijver en on dergetekende, uitgever. Het werk verscheen onder de auspiciën van 'De Gelderse Bloem', een door het Provinciaal bestuur van Gelderland in 1954 in het leven geroe pen instelling met als doel de cultuur in Gel derland te bevorderen. Frits van Voorden (1945) was verantwoorde lijk voor de inhoud van het boek en uit dien hoofde ook eindredacteur, en het was voor namelijk zijn werk. Hij was verbonden aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist, en was vanuit dien hoofde betrokken bij het behoud van de monumenten in Zut phen. Met hem werd in de jaren zeventig nog een poging gedaan om enkele panden aan de IJselkade te behouden, helaas zonder succes. De door hem beschreven Gelderse steden en dorpen illustreerde hij met door hem ge tekende skylines, ragfijne pentekeningen, die deden denken aan de techniek van Jo Spier. Dat Zutphen een plaats in het boek kreeg was vanzelfsprekend. Van Voorden maakte derhalve ook een tekening van Zutphen, waarmee het hoofdstuk over onze stad werd geïllustreerd. In 1983 promoveerde Van Voorden op een proefschrift dat eveneens bij de Walburg Pers verscheen, getiteld: "Schakels in stede- bouw", een model voor de analyse van de ontwikkeling van de ruimtelijke kwaliteiten van de 19de eeuwse stadsuitbreidingen op ZUTPHEN -*J-£ Het silhouet van de Historische Vereniging Zutphers Chris Schriks

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 24