Het principe van de bemonstering. De jaarringen zijn duidelijk te zien. [Met dank aan E. Prebier! loog wil minstens 50 jaarringen in zijn mon- ringen, niet te scheef) worden de monsters af- ster hebben, anders wordt het hem te onnauw- geslepen en onder een microscoop bekeken, keurig. Meestal zitten in een monster wel zo'n Dan worden de jaarringen gemeten en geteld. 60 tot 120 jaarringen. De referentiecurve (of Eventueel worden er wat wiskundige bewer- kalender, enzovoort) bestaat uit een heel wat kingen uitgevoerd op de metingen en tenslotte langere reeks. Het is nu betrekkelijk eenvoudig worden de gegevens vergeleken met een be- om de getallenreeks van het monster als het staande standaardcurve. Het eind van het ver- ware te laten wandelen langs de referentie en haal is een datum met een bepaalde nauwkeu- daarbij bij te houden hoe groot R is. De hoogst righeid. gevonden waarde is dan een nadere bestude ring waard. Maar het mag ook weer niet al te EIKENHOUT IS EIKENHOUT mooi worden. Als R dicht in de buurt van de 1 Een boom die oud genoeg is om balken van te komt, en al helemaal als R precies 1 is, wordt maken, bestaat uit kernhout (het binnenste de dendrochronoloog achterdochtig. Zoiets is hout), spinthout (het levende hout, met daarin te mooi om waar te zijn! Dan is er waarschijn- de vaten) en bast (het buitenste deel). Het ijk geknoeid met de gegevens. mooiste is het als het monster dat ook allemaal heeft; de bast is daarbij het bewijs dat je echt n grote lijnen gaat een ouderdomsbepaling alles hebt. Dan kun je heel precies vaststellen met dendrochronologie dus als volgt. Er komt wanneer de boom gekapt is, zomer of winter, iemand met een grote holle boor die een pijp- Als de wankant, de grens tussen hout en bast, je hout boort uit een oude balk. Dat doet hij ontbreekt, maar er is wel spinthout dan geldt zo goed mogelijk vanaf wat ooit de buitenkant al gauw een marge van plus of min 6 jaar. Dat van het hout was (de wankant) naar het mid- heeft te maken met het gemiddelde aantal den van de vroegere stam. Daar komt heel wat jaarringen van het spinthout dat bij eikenhout deskundigheid en vaardigheid bij kijken. Dat tussen de 15 en de 25 ligt. NB. Het is een gebeurt een paar keer. Als de monsters op het schatting. eerste gezicht naar wens zijn (voldoende jaar- Het spreekt vanzelf dat de referentiecurve van 112 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 16