Menig eigenaar van een oud pand in Zutphen is het al overkomen dat gevraagd werd of er een dendrohepaling mocht worden gedaan. Sommigen schrikken ervan, maar de meesten vinden het schitterend. Zo komen ze weer wat te weten over hun pand, vaak hun dierbaar pand. En de meer uitgekookten zien het ais een waardevermeerdering. Een dendrobepaling of dendro is een kort woord voor wat eigenlijk dendrochronologi- sche ouderdomsbepaling zou moeten heten. Zoals de meeste mensen wel weten staat dendro voor boom en chrono voor tijd. Iet wat kort door de bocht kun je zeggen dat je door zo'n bepaling aan jaarringen kunt zien van wanneer een balk is. Immers, ooit was die balk een stuk van een boom. Bomen ma ken elk jaar een jaarring. In het voorjaar legt een boom onder de bast grote y/vaten" aan waardoorheen de sapstromen omhoog gaan. Ook in de zomer worden dergelijke vaten aangelegd, maar die zijn kleiner, 's Winters wordt niks aangelegd. Zo'n groep van dikke en dunne, voorjaars- en zomervaten is een jaarring. Door de afwisseling van grote en kleine elementen zijn ze goed zichtbaar. Is het - voor de boom - een goed jaar, dan wordt die jaarring dik, in een slecht jaar wordt hij dun. Wie een boom omzaagt, kan de ouder dom vaststellen door de jaarringen te tellen. Je kunt er ook aan zien welke jaren goed en welke minder goed waren. Het kan ook aan hout van lang geleden omgehakte of omgeval len, dus dode, bomen. En aan balken. Schema dendrochronologie bewerkt naar Schweingruber, Der jahrring Bern1983 ZUTPHEN 109 873 1822 1790 18CO 181C 1840 1850 1870 1960 1970 j mm 1 mm Dendrochronologie: hoe oud is raiijrt hoot? Jan Frings

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 13