Slaat ze als Saturnus wentiing gaa. Het vuur Ontleedt ze, en weegt de lucht19. Een Chladni20 grijpt Haar tooverstaf, en de oogen zien geluid. Terzetto A. De Kunstvlijt laat heure aandacht weiden, In 't veld, waar Baco's21 eerzuil rijst; Zij leert den schicht der wolken leiden; Zij smeedt de naald, die 't noorden wijst. B. Het zwarte zwerk rukt voort, Met aaklig wit omboord; Het komt; de vuurflits schiet, Door 't dondrend ruim; al 't schepsel vliedt! Wij staan alleen, en vreezen niet. C. Moog' zon noch maan, Op d' oceaan, De kiel bestralen; Een wenkend spits Verhoedt, als gids, Haar spoorloos dwalen. Al heeft de zee Geen licht of palen, Zij vindt de reê. A, B en C De Kunstvlijt laat heure aandacht weiden, In 't veld, waar Baco's eerzuil rijst; Zij leert den schicht der wolken leiden; Zij smeedt de naald, die 't noorden wijst. 19 20 21 Staring geeft hier zelf als voetnoot: "'Het vuur ontleedt ze". Ik bedoel de onderscheiding van licht en warmtestof De Duitse natuurkundige Chladni (1756 - 1827) bestrooide in 1787 metalen platen met fijn zand in het kader van proeven met geluid. Wanneer de platen met behulp van een strijkstok in trilling wor den gebracht, ontstaat een lijnenspel in het zand. Zo worden geluidsgolven, 'buiken' en 'knopen' zichtbaar gemaakt. In deze en in alle latere tekstuitgaven staat 'Baco'. Waarschijnlijk is bedoeld: Roger Bacon llchester, ca. 1214 - Oxford, ca. 1294), een Engelse geleerde die les gaf aan de universiteiten van Oxford en Pa rijs, en later toetrad tot de religieuze orde van de Franciscanen. Hij was een van de belangrijkste den kers van zijn tijd. Hij hechtte groot belang aan empirisme en is wel een van de eerste voorstanders van de moderne wetenschappelijke methode genoemd. Hij zocht naar algemeen gangbare wetmatigheden om de natuur te kunnen vatten. Zo wilde hij dichter bij de kennis van het goddelijke komen. 106 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 10