S. Laansma, M. van Osnabrugge, G. Rak horst, J.C. Riemens, Jhr. R.C.C. de Savornin Lohman, F.W.J. Scholten en D. Stegeman. De heren Scholten en Riemens woonden de bijeenkomst bij als geïnteresseerden, maar ook als vertegenwoordigers van het gemeentearchief. Mevrouw Mendel en de heren Hart de Ruyter en Oldenmenger had den gemeld verhinderd te zijn de vergade ring bij te wonen. Die ochtend is er heel wat afgediscussieerd en er werden vele mogelijk heden aangedragen om de contacten te be stendigen en er een vorm voor te vinden. Men kwam er niet uit. Achteraf bleek ik de splijtzwam te zijn met mijn voorstel om er dan maar een "Historische Vereniging" van te maken. De beide initiatiefnemers, de he ren Borgdorff en Laansma waren mordicus tegen. De oprichting van zo'n vereniging was geenszins hun bedoeling geweest. Maar er bleek een meerderheid te zijn die er wel wat voor voelde en zo werd er op 22 april weer een rondschrijven verzonden, nu met de opwekking om lid te worden van "de op te richten Historische Vereniging in Zut- phen". Daarin werd onder meer de vraag gesteld of er wel 100 aanmeldingen binnen zouden komen. Die vraag is gelukkig met een volmondig "ja" beantwoord en op 23 november 1981 was de oprichting van de Historische Vereniging Zutphen een feit. DE OPRICHTING Die oprichtingsvergadering vond plaats in de refter van het museum. Gesproken werd over statuten en over bestuursfuncties en on dergetekende hield een lezing met dia's over het veranderde stadsbeeld van Zutphen. Bij die gelegenheid werd ook het eerste num mer van het tijdschrift "Oud-Zutphen" uitge deeld, samengesteld door de bestuursleden en uit eigen zak betaald. Op 2 december 1981 werden vervolgens de statuten bij notariële acte vastgesteld. Voor notaris Mr. Rudolf Antonius Maria Tromp verschenen, gemachtigd door de vergadering van 23 november, de heren Jan van der Kluit als voorzitter, Jacob Cornelis Riemens als secretaris en Gerrit Jan Eggink als penning meester. Als doel van de vereniging werd omschreven: a) Beoefening van de geschiedenis van Zut phen en onmiddellijke omgeving; b) Bevordering in zo breed mogelijke kring van de belangstelling voor de geschiede nis van Zutphen in al haar aspecten. Onder het hoofdje "Middelen" werd in arti kel 3 van voornoemde statuten omschreven hoe de vereniging zich voorstelde dit doel te bereiken. Genoemd werden: a) Het houden van bijeenkomsten en excur sies; b) Het doen verschijnen van publicaties; c) Het verrichten van opgravingen dan wel het bevorderen van opgravingen; d) Werkgroepen in te stellen die deelaktivi- teiten van de vereniging behartigen; e) Zonodig kontakt te zoeken of samen te werken met andere instellingen of vereni gingen die een soortgelijk doel nastreven; f) De uitbreiding en de bevordering van een historische dokumentatie over Zutphen; g) Alle andere wettige middelen die tot het bereiken van haar doelstelling bevorder lijk zijn. Naast de drie eerder genoemde heren be stond het bestuur nog uit de heren Haren berg (vice-voorzitter) en de leden jhr. de Sa vornin Lohman, Bitter en mevrouw Canne- gieter. De initiatiefnemers Laansma en Borg dorff stelden geen prijs op een bestuurs functie. Eerstgenoemde nam later toch nog zitting in het bestuur, maar bedankte enige jaren later uit ongenoegen. De contributie werd gesteld op 25,--, terwijl er ook een zogenaamd "tientjeslidmaatschap" werd ingesteld voor echt- en huisgenoten. Het werkterrein van de vereniging strekte zich uit over het gebied van de gemeenten Zutphen, Warnsveld, en Eefde. Dat Warns- ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 8