me kende geen grenzen. Als geen ander be pleitte Jan van der Kluit de aanstelling van een stadsarcheoloog. Waar hij zich ook erg voor ingezet heeft, was de viering van het achthonderdjarig bestaan als stad in 1990. Er moest niet alleen een boek komen, er zou meer gedaan kunnen worden. Helaas flopte het project rond de maquette. Aan de voor avond van de feestelijkheden werd het boek Geschiedenis van Zutphen gepresenteerd. Hierin treffen we een groot artikel van Jan van der Kluit aan. In dit artikel is - zonder voorafgaand overleg met hem - geschrapt. Wie hem boos wilde zien, moest vooral over dat artikel een balletje opgooien. Zijn betekenis voor onze vereniging is groot. Voorzitters die na hem kwamen, had den in hem een voorbeeld: hart hebben voor de vereniging die hem lief was - dat was wat hij eiste van zijn opvolgers. Hij had het ook van zichzelf geëist. Met respect en eerbied zullen wij hem blijven gedenken. Jaap C. Riemens, oud-secretaris J. Harenberg, met medewerking van D.J. Maarschalkerweerd-Leeuwerink Op 15 januari 1981 zonden de heren S. Laansma en H. Borgdorff een, zoals zij het noem den: "Mededeling voor alle geschiedkundig-genealogisch geïnteresseerden in Zutphen" rond. Sn dit rondschrijven stelden zij onder meer de vraag "WAAROM?" en zij vervolgden: "In Zutphen ontbreekt een plaatselijke contactgroep van mensen die dicht bij elkaar wonen en ongeveer dezelfde historische danwel genealogische belangstelling hebben." HET BEGIN: EEN "HISTORISCHE VERENIGING" OF ALLEEN EEN CONTACTGROEP GENEALOGIE? Op 7 januari daaraan voorafgaand had een groepje van vijf personen de inhoud van een eventueel duurzamer contact besproken, waaruit bleek, dat men beslist geen vereni- gingsvorm met bijbehorende bestuursfunc ties voor ogen had, doch meer een contact- vorm, bestaande bij de gratie van wat men zelf wilde uitwisselen aan informatie. Een aantal mogelijkheden tot uitdieping werden gegeven. Mogelijkheden zoals: de geschie denis van de oudste geslachten ter plaatse, het ontstaan van een beweging als "de Af scheiding" of de voorgeschiedenis van onze (nieuwe) woonwijken werden genoemd. Ook opperde men dat uit oogpunt van een zinvolle vrijetijdsbesteding de jeugd gemoti veerd moest worden tot deelname of samen werking. Geïnteresseerden in de beoogde bijeenkomst konden zich aanmelden door inzending van een bijgesloten kaartje. Op dit rondschrijven kwamen vijftien reac ties binnen en de bijeenkomst, die op 21 maart 1981 in de studiezaal van het ge meentearchief gehouden werd, werd door tien personen bezocht. Aanwezig waren: mevrouw D.J. Maarschalkerweerd-Leeuwe rink en de heren B. Borgdorff, J. Harenberg, ZUTPHEN De oprichting van de Historische Vereniging Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 7