doorgemaakt. ren negentig een periode van leegloop heeft Het succes van de werkgroep bouwhistorie, die ook in de negentiger jaren is ontstaan, is aan andere factoren toe te schrijven. Hier is een groep aan het werk die zijn aandachts- EEN NIEUWE AANPAK Toen de leegloop zulke ernstige vormen had gebied bewust heeft beperkt tot de bouwhis- aangenomen dat zelfs over opheffen werd torie van oude panden in de stad die de gesproken heeft het bestuur de koers gewij- tachtigjarige oorlog hebben overleefd. On- zigd. Het bestuur werd deels vernieuwd en der leiding van professionals en met mensen ging actief op zoek naar sponsors bij be- die in de loop van de jaren steeds verder ge- drijfsleven en gemeente. Dit resulteerde in specialiseerd en geïnteresseerd zijn geraakt, een boekenfonds en een fonds waaruit het wordt deze historie in kaart gebracht. Deze dendrochronologisch onderzoek van de groep boekt zulke opvallende resultaten dat werkgroep bouwhistorie kon worden gefi- zij ook buiten Zutphen de aandacht trekken, nancierd. Men ging andere criteria hanteren voor de selectie van sprekers en van artike- HOE NU VERDER? len in "Zutphen". Een van de belangrijkste Op deze weergave van de historie van de nieuwe activiteiten die men initieerde was vereniging had ik graag ook de mening van het project "Wonen in de wijk", dat als doel- de eerste voorzitter willen kennen. Helaas is stelling had de vragen die elke bewoner deze onlangs overleden, voordat het daartoe heeft over de geschiedenis van de wijk waar- geplande interview plaats had kunnen vin- in hij woont, te beantwoorden door de his- den. Met de twee andere voorzitters die mij torische ontwikkeling van die wijk - met in- voorgingen heb ik wel gesproken en daar begrip van het recente verleden - in kaartte zijn onder meer de volgende raadgevingen brengen. uit voort gekomen. Deze, op vele punten gewijzigde aanpak Zorg ervoor om de vereniging voor veel bleek aan te slaan en de leegloop van de mensen aantrekkelijk te laten zijn door: vereniging sloeg om in nieuwe groei. Als eerste "Wonen in wijk" project werd het Rozenhof- en Deventerwegkwartier aange- pakt. Het boek dat na een aantal jaren hard werken gepubliceerd kon worden met de fondsen uit het boekenfonds, was al snel uit- verkocht en werd zelfs recent herdrukt. De vereniging heeft deze aanpak dan ook voort gezet en na "aan het einde van de lange brug ligt De Hoven" over het gelijknamige stadsdeel verwachten we de komende jaren in elk geval nog boeken over "de Barlheze" en "de Mars" uit te kunnen brengen. Er zijn nog meer wijken waarvan op soortgelijke manier de geschiedenis onderzocht kan wor den. Dan moeten wel de juiste mensen zich melden, met kennis en - vooral - inspiratie. Een van onze problemen is dat we de jeugd Het idee is zelfs buiten de vereniging over- en mensen van middelbare leeftijd maar genomen waar men nu een publicatie voor- moeilijk weten te bereiken. Een onopgeloste Een blad uit te brengen met een herken bare inhoud voor de lezers Activiteiten en lezingen te organiseren waarmee men ook buiten de vereniging de aandacht trekt Herleving van de excursies Contact met de historische verenigingen in de buitenlandse zustersteden van Zut phen Intensiveren van de samenwerking met andere historisch gerichte organisaties in de regio Meer te doen met audiovisueel materiaal (foto's, dia's, films) van leden en hun om geving bereidt over de Waterwijk. vraag is nog hoe we dat kunnen verbeteren. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 4