Architect: Maak woningen in Zutphense watertoren 18 december - De watertoren aan de Warnsveldseweg kan heel goed gebruikt worden om de nijpende woningnood in Zutphen op te lossen. Zeker achttien wooneenheden kunnen in de toren ge maakt worden zonder dat daarbij de oor spronkelijke functie van het bouwwerk - watertoren - verloren gaat. De wooneen heden kunnen onder de water bevattende koepel gerealiseerd kunnen worden. Een fantastisch, maar onmogelijk plan? De ontwerper ervan, de Zutphense architect Géke de Wilde, vindt van niet. 'Wel een uniek plan', zegt hij. BUFFERRESERVE Volgens De Wilde verliezen watertorens in Nederland langzamerhand steeds meer hun functie. Dat geldt ook voor de Zutphense toren, die nog slechts dient als 'bufferreser ve' voor de Waterleidingmaatschappij Oos telijk Gelderland (WOG). Om de bouwwer ken in de toekomst te behouden, moet dan ook naarstig gezocht worden naar alterna tieve gebruiksmogelijkheden. De Wilde denkt die gevonden te hebben in de bouw van achttien wooneenheden, verdeeld over negen verdiepingen, in de circa 55 meter hoge toren. Behalve het behoud van een to ren met een bestemming, dient de architect met zijn plan een ander doel: het scheppen van (goedkope) woonruimte in en om de binnenstad. LEGE RUIMTE De Wilde liep al langer met dit idee rond. Toen hij echter vorige week een kijkje in de toren nam, stond zijn plan helemaal vast; de toren bleek in een veel betere staat te verke ren en veel ruimer te zijn dan de architect had verwacht. Omdat alleen de bovenste koepel als waterreservoir wordt gebruikt, be schikt het bouwwerk in feite over een grote hoeveelheid onbenutte, lege ruimte. De to ren bestaat uit een structuur van gewapend beton, met daarom heen een 'huid' van met selwerk. Die betonstructuur maakt de negen woonlagen mogelijk. Zou het waterreservoir in de toekomst buiten gebruik raken, dan doen zich volgens De Wilde 'unieke moge lijkheden' voor om dit reservoir te benutten voor alternatieve energie. TSJD RIJP De Wilde heeft het plan uit 'vakinteresse' ontwikkeld. Enkele jaren geleden verrichtte hij een studie naar hergebruik van oude ge bouwen. Ook het plan tot het maken van een woning in de Drogenapstoren - dat ove rigens door B en W is goedgekeurd - is van zijn hand. 'De tijd begint nu rijp te worden voor dit plan', gelooft hij. 'Het onderhoud van de toren wordt voor de WOG een mo lensteen om de nek, en ook landelijk komen de watertorens in de belangstelling.' ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 36