Wethouder Hartman: 'Panden niet behouden om het behouden zelf' 6 augustus - Zijn tegenstanders noemen hem Jos de Sloper. Anderen, die positiever staan ten opzichte van zijn beleid, betitelen hem als Jos de Bouwer. De man om wie het hier gaat, de Zutphense wethouder van wo ningbouw en huisvesting G.E. Hartman, wordt er niet koud of warm van. Hoogstens plooit, als je hem de term Jos de Bouwer voorhoudt, zijn mond zich in een voorzich tig glimlachje. Over zijn andere benaming zegt hij: 'Natuurlijk wordt er gesloopt. Maar er wordt altijd nog meer gebouwd/ Het bouw-, maar vooral het sloopbeleid van de wethouder wordt de laatste tijd in toene mende mate kritisch gevolgd. Burgers bun delen hun krachten en maken gebruik van inspraak- en andere mogelijkheden. Vooral bij het slopen van oude, vaak vervallen pan den in de binnenstad vindt de wethouder steeds meer groepen tegenover zich, die met onverwachte felheid strijden voor het be houd van zo'n pand. Recente voorbeelden daarvan zijn de oude HBS aan de Water straat en de synagoge aan de Dieserstraat. GEDREVENHEID Hartman zegt die anti-sloopbeweging in be ginsel een positieve zaak te vinden. 'Maar', laat hij er fel op volgen, 'ik zou het betreuren als zo'n beweging zou ontaarden in "behou den om het behoud". Als gemeentebestuur moet je jezelf steeds de vraag stellen of het sociaal aanvaardbaar is iets met veel moeite te behouden. Kun je dan andere dingen nog wel realiseren?' Gedrevenheid klinkt door in zijn stem. Het belang van de volkshuisvesting, het oplossen van woningnood, staat hoog in zijn vaandel. 'Woningnood, daar mag best iets voor wijken.' Hartman vervolgt: 'Voor het slopen van panden is geen vaste gedragslijn te geven. We bekijken eerst of een gebouw kan blijven staan. Dat hangt ervan af wat je met die plek wilt. De financiële kant is uiterst be langrijk. Heus, we hebben panden die rijp voor de sloop waren, wél gered, zoals de Thieme-panden en de Oranjesociëteit.' VEEL NIEUWBOUW Het belangrijkste pand dat in het recente ver leden in Zutphen is gesloopt, is wel de oude HBS aan de Waterstraat. Verder staan op de nominatie om onder de slopershamer te gaan het fabriekspand van Van Zeben in de Polsbroek, wasserij Lenderink en de wonin kjes aan de Melatensteeg. Onzeker is de toe komst van de Tadamaschool, de Bernhard- school, de Ethiopië-winkel en de synagoge. Tegenover eventuele afbraak van deze pan den staat veel nieuwbouw. Zo worden in de Zuiclwijken 190 woningen in de sociale sec tor gebouwd, en zullen in de Polsbroek ook nog eens 290 sociale woningen verrijzen. Aan de Melatensteeg worden 33 huizen ge bouwd. Op de plaats van de oude HBS moe ten 34 woningen komen. Het gebouw van de HBS aan de Waterstraat. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 33