aan zijn pupillen doorgaf. Een van die pupil len werd timmerman, en verraste ons op de bouwplaats met de toepassing van zijn kennis van Arabische cijfers. Bij gebrek aan gegevens moeten we het voorlopig met der gelijke speculaties doen. CONCLUSIE Samenvattend: het huis bestond in de middel eeuwse bouwtijd uit een kelder (oorspronke lijk ca. 2,5 meter diep), een begane grond van ca. 5,20 m hoogte, waarin mogelijk een insteekverdieping of een volwaardige maar lage verdieping heeft gezeten, een zolder en mogelijk een vlieringzolder op het onderste haanhoutniveau. De nokhoogte van het pand is 13,11 meter vanaf maaiveld. De kapcon structie is oorspronkelijk (i.e. in of omstreeks 1332) opgezet als een sporenkap met drie haanhouten. Bij die gelegenheid maakte een timmerman gebruik van een telmerkensy- steem in Arabische cijfers, hetgeen volstrekt uniek genoemd mag worden, aangezien Ara bische cijfers toen nog zeer zelden in de schriftcultuur van Noord Europa werden ge bruikt, laat staan door timmerlieden. Blijkbaar voldeed de constructie niet, of de hoge topgevel aan de Kuiperstraat diende beter geschoord te worden. In elk geval werd in of kort na 1406 een onderslagcon- structie aangebracht onder de onderste twee haanhouten. De stijl en de korbelen van de constructie werden aan het elfde sporenpaar gemonteerd. Of de muur tussen nr. 12 en nr. 14, waarop de stijl van de onderslagconstructie staat, oorspronkelijk is, valt niet te zeggen. Moge lijk liep de houten constructie oorspronkelijk door tot op het maaiveld, en was er een scheidingswand van vakwerk met doorgan gen, zoals bij Beukerstraat 65-67 of Lange Hofstraat 32-25. In de 15e of 16e eeuw is het huis verlengd in de richting van nr. 16, waarschijnlijk met de zelfde nokrichting. De vensters in de topge vel werden toen dichtgemetseld. In 1720 werd het pand juridisch en fysiek (weer) gesplitst in de huidige twee adressen. Grootschalige verbouwingen vonden plaats in en omstreeks 1835 teneinde in het mid deleeuwse casco een woonverdieping met schuifkozijnen te maken, waartoe ook de borstweringen werden opgehoogd. In 1982 vonden ingrijpende verbouwingen plaats in nr. 14, waarbij delen van de middeleeuwse kapconstructie fors werden beschadigd of verwijderd. Nr. 12 heeft zijn 14e én 19e- eeuwse karakter goed behouden. Maar voor hoe lang nog. Het is te hopen dat dit pand bij een toekomstige restauratie integer en vakkundig wordt gerestaureerd. De verbou wing van 1982 bewijst dat de status van Rijksmonument niet altijd garant staat voor het behoud van bouwhistorische waarden. Benders, J. (2003). "Myt syns selfs hantge- screven". Zutphense lekenschrijvers van de late veertiende tot het midden van de vijf tiende eeuw. Madoc 17-3. p. 139-150 Hill, G.F. (1915). The development of Arabic Numerals in Europe exhibited in sixty-four ta bles. Oxford. Janse, H. 1989. Houten kappen in Nederland: 1000-1940. Delft/Zeist Neill Wright, G.G. (1952). The writing of Arabic numerals. London. Met name p. 123 e.v. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 26