jaartallen). Tot in de 16e eeuw blijft het van Arabische cijfers als telmerk in een kap in schrijven van Arabische cijfers echter een Nederland. Maar... dan wel in een zeer vroe- exotisch en uitzonderlijk verschijnsel, zeker ge kap die in of rond 1332 te dateren valt. in de boekhoudkundige wereld. Zo gaan de Dat zou een record van bijna twee eeuwen rentmeesters van Zutphen pas aan in de zijn en een van de oudste, zo niet de oudste, tweede helft van de 1 6C eeuw over op Arabi- toepassing van Arabische cijfers in de Noord- sche cijfers. west-Europese bouwpraktijk. De telmerken Er is enige studie verricht door G.F. Hill zijn primair in de kapconstructie aangebracht. (1915) en G.G. Neill Wright (1952) naar de Er is geen tweede (mogelijk ouder) telmerken- ontwikkeling van het schrijven van Arabi- systeem aanwezig. De intacte delen van de sche cijfers in Europa. De verschijningsvorm kap zijn constructief gaaf en nooit uit elkaar van de cijfers in de kap van Waterstraat 12- ;eweest. Bovendien zitten de telmerken op 14 lijkt nog het meest op een vermelding een volstrekt logische plek wanneer men de ze sporenkap zou construeren. Vanaf de Kui perstraat gezien zitten de merken telkens links Fig. 12 Scan van de cijferreeks uit ca. 1300 uit The Craft of Nombryng van een cijferreeks in een Engelse tekst uit rond 1300.5 De schrijfwijze van de telmer ken en de datering van de kap (1332) sluiten op de verbindingspunten van de haanhouten elkaar dus niet uit. op de sporen. Op de lange sporen links komt het telmerk dus drie keer voor. Op de rechter daksporen is het telmerk consequent slechts in de nok aangebracht. Op de onderslagconstructie zijn geen tel merken aangebracht. De constructie is im mers later toegevoegd. De vraag die voorlopig blijft staan, is hoe een timmerman omstreeks 1332 aan de In de bouwhistorische wereld zijn Arabische kennis van Arabische cijfers kwam, en waar- cijfers onder meer bekend in 1444 (op een om hij die toepaste als telmerken daar waar baksteen in de Maartenskerk te Zaltbom- het gangbare telmerkensysteem toch ook mei), 1449 (muurschildering in de Sint-Wal- prima bruikbaar was, en bovendien alge- burgiskerk) en jonger. Als telmerk in een meen gebruikelijk was en nog vele eeuwen kapconstructie zijn Arabische cijfers bekend zou blijven. vanaf 1517 en dan nog wel in kerkkappen in Vast staat dat in rijke steden als Zutphen een het zuiden en westen van ons land (kerk van zeker deel van de bevolking, niet alleen Sijbekarspel, 1517; Sint-Bavo in Haarlem geestelijken maar ook kooplui en ambachts- 1519/20; Sint-Jacobskerk in Den Haag, na lieden, reeds in de 14e eeuw kon lezen en 1539; huis Nieuwstraat 20 in Hoorn, 1540; schrijven.8 Er was bovendien een bloeiende in Roermond, kapittelschool verbonden aan het kapittel kapel Kartuizerklooster 1556).7 Bovendien zien deze cijfers er al van Sint-Walburgis. Mogelijk dat een kanun- 'moderner' uit. Zonder twijfel hebben we nik vertrouwd was met Arabische cijfers en hier dus te maken met het oudste gebruik dat hij als lector aan de school het fenomeen 7 8 "The Craft of Nombryng", eerste pagina, British Museum, Egerton Manuscript 2622, afgebeeld in Neill Wright 1952 pagina 133 H.W. Peine H. Terhalle 2005. Stift - Stadt - Land. Vreden im Spiegel der Archaologie. (Vreden) 225-226. Janse 1989, 54 Benders 2003 ZUTPHEN Fig. 24.—The "teen figurys of Inde" as they appear on the first page of The Craft of Nombryngc. 1300. The numerals, in the above order, follow the words: "florthermor ye most undrstonde yl in y18 craft ben usid teen figurys. as her ben writen for ensampul". The MS. is in the British Museum. (Egerton MS. 2622)

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 24