SB w A In het midden (nu de woningscheidende wand 12-14) waren de onderslagbalken be vestigd en door middel van korbelen ge schoord aan de centrale stijl, die tot in de nok doorloopt (zie tekeningblad A). De onderslagbalk(en) en de stijl waren/zijn con structief opgenomen in het elfde sporenpaar vanaf de Kuiperstraat. Uit de verbindingen van de stijl en cle korbelen op de sporen en haanhouten blijkt dat dit niet de hoofdopzet is geweest. De verbindingen zijn slordig ge maakt en bovenin zelfs niet passend. Deze constatering werd bevestigd door het dendro- chronologische onderzoek: de onderslagcon structie is later toegevoegd, namelijk in of kort na 1406. Blijkbaar voldeed de sporenkap constructief niet en/of diende de hoge topge vel aan de Kuiperstraat beter geschoord te worden. Het kan zijn dat de onderslagcon structie het mogelijk maakte om de onderste haanhoutniveaus te voorzien van beloopbare Fig. 7 Onderslagconstructie met sleutelstuk in nr. 12. vloeren, die zonder ondersteuning zouden doorbuigen. Onder de bovenste, nog bestaan- kig van doorsnede, maar niet uitgesproken de, onderslagbalk is aan weerszijden van de plat, zoals veel voorkomt bij 14e-eeuwse stijl een sleutelstuk aanwezig met een een- sporenkappen. De sporen zijn alle uit één voudig kwartrond profiel. Ook aan de zijde stuk vanaf de oorspronkelijke borstwering tot van de topgevel tegen nr. 16 zit eenzelfde in de nok! Mogelijk zorgde dat voor con- sleutelstuk. De opzet van de sporenkap uit structieve problemen, waardoor de onder- ca. 1332 is dus aan het begin van de 15e slagconstructie noodzakelijk werd. Drie eeuw gewijzigd in een langsspantconstructie haanhouten in een sporenpaar moeten de (ook wel langsverband genoemd). Voorbeel- inwaartse druk toch goed hebben kunnen den van dergelijke kappen zijn bij uitstek in opvangen. Met name het geren van de lange Zutphen te vinden: heel grote panden: Zaad- sporenparen en de schoring van de topgevel markt 85 (1324), Bornhof rentmeestershuis maken een onderslagconstructie zinvol. (1343), Huis Gelre Houtmarkt 42-44 (1340), De haanhouten hebben een zwaluwstaart- Korte Hofstraat 14-16 (1351), Oude Wand 94 verbinding met de sporen, en zijn voorzien (1356) en kleinere, zoals Nieuwstad 29 van een toognagel en een spijker. De sporen (1339), Groenmarkt 41. In Deventer onder zijn in de top halfhouts met elkaar verbon- meer: Polstraat 14 (1336) en Bergschild 14 den met een houten toognagel. De verbin- (1343). De constructie van Waterstraat 12-14 dingen van de onderslagconstructie met de is een laat verschijnsel in de reeks. Er is ech- middenstijl, de korbelen, sleutelstukken en ter een nog opvallender jonger voorbeeld: de haanhouten zijn alle bevestigd met toog- onderslagconstructie op de gebinten van de nagels. Burgerzaal (het voormalige Vleeshuis) uit Een bijzonder relict werd in nr. 12 aan de 1449-'52. straatzijde aangetroffen. Hier was onder in De sporen zijn fors van formaat en rechthoe- de sporen (vlak boven de huidige borstwe- ZUTPHEN n-

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 18