daarop een reeks ingekraste tekens die meer aan runen doen denken dan aan telmerken aanwezig, nu een klein schouwtje, maar on getwijfeld teruggaand op de middeleeuwse of vlotmerken (zie voor positie latei figuren locatie van de haard. Het schoorsteenkanaal 2 en 3). We komen dergelijke 'teksten' vaker is immers middeleeuws en komt uit in de nok tegen op balken (onder andere in Agnieten- van de topgevel en het kanaal vermijdt keurig steeg 10, Rodetorenstraat 37 en Zaadmarkt alle vensters in de voormalige topgevel, die 89) maar de betekenis is onduidelijk. toen klaarblijkelijk nog open waren. De ven- In de keldermuur aan de zijde van Water- sters zijn echter al vanaf de 15e of 16e eeuw straat 16 is een kepervormige kaarsnis aan- (de bouw van nr. 16) niet meer functioneel en wezig (rechts), in het midden een rechthoe- dichtgemetseld. Links in de muur is een grote kige nis met houten latei en links een recht- rechthoekige nis te zien. Mogelijk is het een hoekige nis met segmentboogje. Deze laat- uitgehakte kastnis. Het zou ook een oude ste nis was mogelijk ooit een doorgang naar doorgang naar nr. 16 kunnen zijn (van vóór de belendende kelder van nr. 16 die tot circa circa 1640). De nis zit namelijk recht boven 1640 bij Waterstraat 12-14 behoorde. Alhoe- een vergelijkbare nis in de kelder (zie eerder), wel de ruimtes door bepleistering lastig te De bewoonde toestand maakt nader onder- onderzoeken zijn, lijkt het er op dat beide zoek vooralsnog onmogelijk, kelders bij elkaar horen en dateren uit de bouwtijd, dat wil zeggen voor de splitsing van het pand in 1 720. De tussenmuur zou er eveneens vanaf de bouwtijd gezeten kunnen hebben. Ook kan de tussenmuur gemetseld zijn als ondersteuning (fundering) van de on- derslagconstructie van het huis. Van een ou de dichtgemetselde doorgang is echter niets teruggevonden al zal deze er geweest zijn, aangezien de kelders tot 1720 ongesplitst hebben gefunctioneerd. Het is goed moge- ijk dat de gewelven niet oorspronkelijk zijn maar dat de kelder in eerste aanleg een hou ten balklaag had, zoals veel voorkomt bij middeleeuwse huizen. Deze suggestie wordt versterkt door de plaats van de kaarsnis vlak j bij het gewelf. Bij het aanbrengen van het gewelf raakte de nis wat in de verdrukking. Fig. 5 Kaarsnis begane grond. m DE BEGANE GROND DE VERDIEPING Op de begane grond van nr. 12 is slechts de Op de verdieping is bij nr. 12 slechts de hal bezocht. De trap naar de verdieping is gang bezocht. Geen bijzonderheden hier. waarschijnlijk 19e-eeuws, onder de trap geeft De leefruimtes zullen uit de 19e eeuw date een opgeklampt deurtje toegang tot de kelder. ren (ophoging borstwering, vensters ca. Op de begane grond van nr. 14 is vooral de 1830). Wat hiervan nog aan interieurelemen- bouwmuur aan de zijde van nr. 16 van belang ten aanwezig is moet in de toekomst nog (zie figuur 2). Hierin is rechts een kepervormi- eens bekeken worden. Gezien het behou- ge kaarsnis aanwezig met afgeschuinde hoe- dende karakter van de eigenaar zal dit nog ken. Net rechts van het midden is een haard wel eens leuke dingen kunnen opleveren. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 15