op 29 januari 1811 aan Hendrik Nieman. Hendrik was tuinman en werd nu dus loge menthouder samen met zijn Geertjen. Op 13 mei 1812 leenden ze de kapitale som van 600 carolus guldens of 1260 franken van de koopman Harmen Willem Nieuwenhuis. Het was de tijd van Napoleon, dus de akte vermeldt dat "tous deux aubergistes Steven Meijer ink en Willem Steven Willems" erbij aanwezig waren. Op 75 jarige leeftijd, in 1814 overleed Ste ven in huis nummer 235 aan de Dieserstraat in Zutphen. Zijn zoon Arend werd in 1796 bierbrouwer in een pand op de Nieuwstad, waar hij zo goed draaide dat hij in 1803 de naastgelegen panden ook kocht.1 Op 20 au gustus 1817 was er een transactie bij notaris Schluiter te Zutphen. Jan Keiman, kastelein in logement Den Vredenburg buiten de Hos pitaalpoort, verscheen samen met zijn vrouw Janna Blikman voor een hypotheek. Het echtpaar leende 430 Hollandsche guldens van Jan Willem Garritsen Bettink, een land bouwer uit Warnsveld samen met Fredrik Roosen, een katoendrukker uit Zutphen. Twee jaar later verkocht Jan de hele zaak aan de Warnsvelder Jan Willem Gerritsen Bettink voor 1200 gulden. DE ONDERGANG VAN DE HERBERG DEVREDEBERG De volgende vermelding is pas in 1830. Dan blijkt Joseph Hasselman er te wonen. Hij had in de voormalige herberg zijn potten bakkerij gevestigd. Het pand heet dan "De Vreugdeberg", huis en erf zijn 6 roeden en 60 ellen groot, de pottenbakkerij 15 roeden en 80 ellen (een Gelderse roede was 3.80 meter en een el was 69,4 cm). Kennelijk verdiende Joseph Hasselman on voldoende om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen, want op 15 augustus 1835 verscheen de deurwaarder met een vorde ring van Peter Evekink, drogist en koopman in verfwaren, woonachtig te Zutphen. Deze beval Joseph Hasselman om 15 augustus 1835 het bedrag van f 562,30 te betalen. Jo seph Hasselman kon dat echter niet opbren gen, waarna op 29 september 1835 beslag werd gelegd op de bezittingen van Hassel man. Uit het proces verbaal van de beslag legging lezen we: "Een huis met daar aan verbonden schuur of pottenbakkerij en erf, voort en daarachter ter groote van 9 roeden 20 ellen gelegen tuin nr 1131 kadastraal C, perceel nummers 55, 56 en 56. Gelegen buiten de Hospitaalpoort in de gemeente Zutphen belendende enerzijds aan tuingrond in gebruik bij den tijdelijke portier der gezegde poort en andere zijde het huis en den tuin van Peter Bakker. Volgt een beschrijving van huis en schuur. Op 14 november 1835 volgde de verkoping bij arrest op onroerend goed, en deed de deurwaarder beslaglegging namens de vol gende schuldeisers, "De Roomsch Catholyke Diaconie te Zutphen en de heer Abraham Evekinkdrogist te Zutphen [een man die vaak als geldschieter fungeerde]." Er is een "Memorie van lasten om te komen tot den verkoop bij gerechtelijke uitwinning van huis en erf de Vredenberg met schuur of potten bakkerij met daarachter gelegen tuin. De Vre denberg bewoond door Joseph Hasselman." Op 24 maart 1836 werd De Vredenberg bij opbod verkocht. Ingezet op f 300,--, maar voor f 1150,-- mocht Arend Jan Dijkman dienstknecht te Zutphen zich de trotse her bergier noemen. Maar na zes jaar is de lol er al weer af en verschijnt Arend Jan Dijkman voor de notaris in tegenwoordigheid van schoenmaker An tony Beusekamp en broodbakker Gerhardus Hagens, beide wonende te Zutphen. Hij ver koopt aan Jan Hendrik Makkink, dienstbaar op den huize Enzerink onder Vorden, en voor verdere informatie over deze panden verwijzen wij naar het verslag over de Nieuwstad van de Werkgroep Bouwhistorie van de Historische Vereniging Zutphen. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 9