Evelien Marskamp en Tonny Zweden Wie nu in Zutphen over de Emmerikseweg loopt, fietst of er met de auto rijdt, komt voor aan ter hoogte van de Zaagmolenweg een stuk muur tegen met daarin een gevelsteen met de naam "VREDENBERGERBRUG". Dit is een van de brugleuningen van de brug die lag over de Onderlaatsche Laak, ook wel beek langs de Varkensweide genoemd. h Deze brug is in 1884 gebouwd. De Onder- tot de stad gaf. Aan de Emmerikseweg waren laatsche Laak is in de jaren '60 van de vorige meer herbergen, o.a. De Houten Wambuis, eeuw gedempt en de andere brugleuning is Uitspanning Het Harenberg, De Boterboer, toen afgebroken. De brug is vernoemd naar De Beer, De Jager en Den Elter. De weg van- "HERBERG DE VREDENBERG" die heeft ge- uit het oosten naar de stad was die vanaf Lo- staan waar nu de huizen Emmerikseweg 39, chem en Vorden via Warnsveld en daar be- 39A en 39B zijn gebouwd. vonden zich de buitenherbergen De Ros- cam, De Prins, De Pauw, Het Witte Paard en Herberg "De Vredenberg" was een buiten- Even Buiten. herberg, zoals er in die tijd zo veel waren Deze herbergen waren over het algemeen rond de stad. Tot het jaar 1853 werden 's goedkoper dan die binnen de stadsmuren, avonds de stadspoorten gesloten. Wie te laat Ze waren ook vaak rustiger dan die in de arriveerde kwam de poort van Zutphen niet stad, waar vaak speellieden en venters, brui- meer in en moest zijn heil elders zoeken. loftgasten en gildebroeders verschenen die Dat was ook de gang van zaken bij de Hos- ongetwijfeld veel lawaai maakten. Wie op pitaalpoort, die vanuit het zuiden toegang doorreis was, omzeilde hier de stad, be- ZUTPHEN Herberg de Vredenberg Twee eeuwen vertier. m

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 5