Dick Eikelboom Als lid van de werkgroep die de geschiedenis van het Barlhezekwartier onderzoekt, verza mel ik beeldmateriaal over dit oude Zutphense stadskwartier. Dankzij de medewerking van het Stedelijk museum, het Stadsarchief en een aantal particulieren, beschik ik nu over een grote collectie digitale afbeeldingen van ansichten, foto's, schilderijen, (bouw)tekeningen en kaarten. Deze collectie zal t.z.t, samen met eerder verzameld beeldmateriaal over het DWK, voor andere geïnteresseerden beschikbaar komen. Bij mijn zoektocht naar beeldmateriaal vond ik in een doos in het Depot van het Stedelijk museum een vage foto die, gelet op de don kerbruine kleur, uit de 19e eeuw moest date ren. Het was duidelijk een foto van een schilderij. De niet gedateerde foto was ge maakt door M. L. Verveer en had als titel: "Vue sur la rivière Ie Berkel a Zutphen". Centraal op de foto waren de voormalige watermolens in de Berkel zichtbaar. Rechts daarvan en iets naar voren stond een ves tingtoren. Die toren intrigeerde me. Het zou toch niet waar wezen dat ik een afbeelding van de Apenstert had gevonden. Deze, bij insiders toch wat legendarische toren vorm de een onderdeel van de stadsmuur en stond aan de Rozengracht (tegenover de huidige nummers 16/17), naast het gebouw waar in 1863 de Vrijmetselaars Loge gevestigd was; zie afbeelding 1. De toren werd in de Mid deleeuwen gebruikt als stadsgevangenis. Er is geen erkende afbeelding van de Apenstert bekend en nu zat ik ineens met een foto in mijn handen waarop duidelijk een vestingto ren te zien was die ongeveer op de juiste plaats stond. Chr. te Strake kon mij vertellen dat het schil derij vrijwel zeker door Samuel Leonardus Verveer (1813-1876; Den Haag) was ge maakt, een broer van de fotograaf. Dat was het begin van mijn kleine speurtocht. Enige tijd later trof ik op een verjaardags feestje iemand die goed is ingevoerd in Ne derlandse kunstkringen. Hij wilde mij wel helpen om uit te zoeken of het schilderij nog bestond en zo ja: waar het dan was. Deze persoon kon kennelijk ook goed delegeren, want enkele dagen later kreeg ik een brief 5S Afbeelding 7: Detail uit de kaart van Thieme (1863). Nr 19 is de Vrijmetselaars Loge. Tegenover het straatje de Apenstert of Apenstad, twee namen die door elkaar gebruikt werdenstond de Apen- sterttoren aan de Rozengracht. Het straatje was genoemd naar de toren. Het is grotendeels ver woest bij het bombardement in 1944 en daarna niet meer herbouwd. ZUTPHEN Helaas, toch niet de Apenstert - Het verslag van een kleine speurtocht

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 3