Uit de krant geknipt door Evelien Marskamp DETIJDKWESTIE Met de plannen tot invoering van eenheid van tijd blijft het tobben. De eenheid wil men wel, maar daar ieder aan zijn voor keur voor een bepaalden tijd blijft vasthou den loopt de eenheidgevaar het kind van de rekening te worden. Wij hebben thans den Amsterdamschen, den West-Europeeschen(Greenwich) tijd en diverse plaatselijke tijdregelingen. Gaan wij ten oosten de grens over, dan stuiten wij op den Midden-Europeeschen tijd. Stappen wij over de Zuidgrens dan vinden wij onze spoortijd in gebruik. De regeering wil nu korte metten maken en den Midden-Europeeschen tijd invoe ren, óók wegens de vervroeging van het maatschappelijk leven" die zij er van ver wacht. Maar van onze beide groote spoor wegmaatschappijen verlangt de een (de H.S.M) den Amsterdamschen tijd en de an der (de S.S.) de Greenwich-tijd. En alsof het nog niet genoeg is, komen nu 4 rustende en 9 rustelooze" hoogleera ren, leden van groote handelsfirma's en an dere autoriteiten het goed recht van den West-Europeeschen tijd bepleiten. Dit alles is zeer belangwekkend, mits wij nu in elk geval maar van de tijdel lende af komen. In het adres der hoogleeraren enz. wordt aangevoerd, dat het leven zich naar de zon regelt, en uit dien hoofde de West-Euro- peeschen tijd de voorkeur verdient. Wij gelooven intusschen, dat de tijd toen het leven zich naar de zon regelde, ver achter ons ligt en nooit weer terug keert. Daarvoor houdt het leven te weinig con- takt met de zonnestanden, niet alleen in de steden maar ook op het land. Het is voor ons geen middag wanneer de zon het zuiden heeft bereikt, wanneer de schaduwen het kortst zijn, of de pupil in het oog van de kat spleetvormig is gewor den; maar wanneer de klok of het horloge 12 aanwijzen. En indien er een wet was, die morgen aan den dag bewerken kon, dat alle klokken en horloges om één uur op 12 gezet zouden worden, zou ondanks den daarmee strijdigen zonnestand het le ven zich daarnaar regelen. Iets anders is het echter, of wij, eenmaal een bepaalden tijd algemeen aannemende, verstandig zouden doen, den Amsterdam schen tijd te kiezen. De aanvaarding daar van plaatst ons in Europa geheel geïso leerd. Daarentegen geeft aanneming van den Midden Europeeschen tijd ons denzelfden tijd als onze Oostelijke naburen, en aan vaarding van den West Europeeschen tijd denzelfden als de landen die met ons in dezelfde zone liggen, n.l. Belgie, Frankrijk en Spanje. Nemen we een algemeen geldenden uni formen tijd aan, dan verdient om die reden een der zone tijden naar ons gevoelen de voorkeur. ZUTPHEN De Zotphense Courant van 12 november 1906

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 25