De windmolen heeft tot in de zestiger jaren dienst gedaan. Doordat de windmolen in 1961 slecht functioneerde ontstond in de zomer grote wateroverlast. Na onderzoek bij laag water bleek dat "kwajongens een klin kersteen onder in de pompdoos hadden ge gooid". Een der belanghebbenden verzocht vervolgens om vrijstelling van de bijdrage in de bediening en het onderhoud van de windmolen. Daarop werd door B. en W. af wijzend beschikt omdat er sprake was van overmacht en gevreesd werd voor prece dentwerking jegens de andere belangheb benden. Begin jaren zestig waren voor het maken van de Baakse Overlaat twee kleiputten gegraven, waardoor wijziging in de te bemalen opper vlakte was aangebracht. Het water in deze kleiputten, die momenteel nog bestaan, hoef de namelijk niet te worden afgevoerd. Ook omdat enkele percelen een andere eigenaar hadden gekregen, moest in 1963 een nieuwe overeenkomst worden opgesteld en de ver deelsleutel voor de kosten worden herzien. HET EIND VAN EEN INDUSTRIEEL MONUMENT? De molen is vermoedelijk tegen het einde van 1967 definitief buiten werking gesteld. Met ingang van 1968 zijn tenminste geen kosten voor bediening en onderhoud meer aan de belanghebbenden in rekening ge bracht. In 1977 besluiten B. en W. tot ver wijdering van de windmolen uit de uiter waarden met de aanwijzing om ..."alvo rens de sloper opdracht te geven, na te gaan of de molen nog via de Unie van Water schappen of op andere wijze aangeboden kan worden om elders in het land te worden geplaatst". Omdat de molen na jaren van stilstand in een deplorabele staat verkeerde en de om geving ervan soms gebruikt werd door dag recreanten, vormde deze een potentiële bron van gevaar. EEN TWEEDE LEVEN Eind 2004 is de windmolen ten langen leste ontmanteld en ter restauratie afgevoerd naar de fa. Las- en constructiewerken Mensink te Hengelo (Ov.) De windmolen is in de zomer van 2006 te ruggeplaatst en zal weer in bedrijf worden gesteld. Gelet op het zeldzame karakter en op de cultuurhistorische en monumentale waarde van de molen nam de raad van de Gemeente Zutphen daartoe op 21 november 2005 een besluit. De pompwerking zal niet worden hersteld. Er zal wel nog een poging worden gedaan om de pomp, die zich naast de duiker in het fundament van de molen moet bevinden, op te diepen9. Technisch Bedrijf Bakker in Ijlst blijkt het molentype "Record" nog steeds in zijn as sortiment te voeren. De belangrijkste activi teit van het bedrijf ligt nu echter op het ter rein van de watersport, het inbouwen en re pareren van scheepsmotoren en keerkoppe- lingen, het verkopen van scheepsschroeven en de reparatie hiervan. Daarnaast maakt Bakker schroefinstallaties op maat en ver koopt allerhande scheepsbenodigdheden. Na succesvolle herplaatsing van de windmo len in de Stokebrandsweerd zal deze ook een plekje krijgen op de website van de Mo lendatabase. (www.molendatabase.nl/neder- land). 9 Informatie ontvangen van de heerT.Lammerts van de afd. Wegen Water en Groen van de Gemeente Zutphen ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 24