fl.439,40. Koppel viel met het grootste deel van zijn laag gelegen weilanden in de duur ste categorie, terwijl het weiland van Wijers gemiddeld hoger lag. Voor de verdeling van de onderhoudskosten werd de zelfde ver deelsleutel aangehouden. De eigenaren moesten zelf zorgen voor het uitgraven van de aanvoersloten van het wa ter, waarbij Koppel aan het ONG vergunning verleende om over zijn grond af te wateren. Koppel drong aan op spoed, omdat bij lan ger uitstel het niet mogelijk zou zijn er voor het aanstaande hooigewas van te kunnen profiteren. Verder gaf hij in overweging om in een contract een clausule op te nemen dat de molen bij een rivierstand van 4,30 m. +NAP in werking moest worden gesteld. Want bij deze stand zouden de weilanden genoemd in klasse a.1 (de klasse van de wei landen van Koppel gedeeltelijk dreigen on der te lopen. Eind maart 1927 verklaarden alle partijen schriftelijk akkoord te gaan met ieders bij drage en kon het plan worden uitgevoerd. Overigens: na voltooiing van het plan moes ten de partners nog een bedrag van fi.197,00 bij elkaar leggen wegens extra onvoorziene kosten. Op 30 juni 1927 ontving de Gemeente Zut- phen van het Ministerie van Waterstaat offi cieel vergunning "tot het maken van een windmolen voor waterbemaling van enkele weilanden nabij Huize Stokebrand", waar door eindelijk de weg vrij was voor de uit voering van het plan. DE ROL VAN RIJKSWATERSTAAT Daarmee was de kous nog niet af. Om te verhinderen dat het IJsselwater te vaak de la ger gelegen weilanden zou binnendringen, moest langs de oever een kade aanwezig zijn. De vergunning daarvoor werd op 20 juli 1927 door het Ministerie van Waterstaat aan het ONG vergunning verleend "tot het behouden, verhoogen en verzwaren van een kade"op twee percelen van het ONG7. Om dat de kade ook over de andere percelen liep is een dergelijke vergunning ook ver leend aan Koppel, aan Heuvel ink8 en aan de gemeente Zutphen. De kade, die regelmatig door wandelaars wordt gebruikt, ligt groten deels direct langs de IJsseloever en is nog goed zichtbaar in het weidelandschap aan wezig. De kade die voorheen als het ware een zomerdijk vormde, liep vanaf Helber gen, langs de plaats waar de windmolen stond tot ongeveer bij de nieuwe IJsselbrug. De vergunning bevat zeer gedetailleerde voorschriften voor de ligging en afmetingen van de kade. Nabij de plaats waar de kade de toen aanwezige uitwateringssloot afdamde mocht een duiker aanwezig zijn voor de na tuurlijke lozing van het binnenwater. Dat was ook de plaats van de nieuwe windmolen. DE PRAKTIJK Die nieuwe duiker is er pas later gekomen zoals blijkt uit een brief van de Provisoren van het ONG, die mede namens Koppel en Wijers in augustus 1931 aan het College van Burgemeesters en Wethouders medewerking vragen voor de vernieuwing van de bestaan de houten duiker. In deze brief verzoeken zij ook nog om de bediening van de molen voortaan door de afdeling landerijen van de gemeente te laten plaats vinden, omdat "de bediening niet geschiedt zoals deze behoort te zijn". In het binnenkort te realiseren "Herinrich tingsplan Stokebrandsweerd" is over deze kade een graspad voorzien, waardoor wan delaars aan de IJsselkant om de Stokebrands weerd heen kunnen lopen. Daarmee werd een eerder in 1874 aan Wilbrenninck te Deventer verleende vergunning in getrokken 8 Heuvelink woonde op de Baronsbergen in het huis waar in het recente verleden her dierenasiel was gevestigd ZUTPHEN n

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 22