WAT HIELD HET BEMALINGSPLAN IN? Het bemaiingsplan had tot doel overtolli land Dit bedrijf had al vanaf 1911 ervaring met de fabricage en levering van dergelijke regenwater van de weilanden en kwelwater molens, maar ook met de levering van verti- van de IJssel af te voeren. Een Amerikaanse cale elektromotoren, olie- en benzinemoto- windmotor, zoals die in de toenmalige cor- ren en stoomgemalen. Als bemalingswerk- respondentie wordt genoemd, zou daar voor tuig werd gebruik gemaakt van verticale moeten zorgen. schroefpompen, vijzels, centrifugaalpompen Het College van Provisoren van het Oude en en schepraderen. Bij recente navraag bij de Nieuwe Gasthuis wilde er zeker van zijn dat heer Bakker van het Technisch Bedrijf Bak- de investering ook de gewenste vruchten ker (de huidige naam van het bedrijf) ging zou afwerpen en had Enserink daarom ver- deze er van uit dat in Zutphen een centrifu- zocht een berekening te maken van de be- gaalpomp aan de windmolen was gekop- nodigde afvoercapaciteit van de windmotor. peld. Daarbij kwam hij uit op een gemiddeld aan- De pomp kreeg een capaciteit van ca. 200 bod van regen- en kwelwater van 3200 m3 m3 per uur bij een opvoerhoogte van 1,5 per dag. De beoogde windmotor met een meter. Dat moest volgens de berekeningen capaciteit van 4800 m3 per dag moest dit van Enserink voldoende zijn. De officiële ca- ruimschoots aankunnen. Enserink was voor talogusprijs van de molen bedroeg zijn becijferingen te rade gegaan bij het fl.1825,00. Daarvoor kreeg Zutphen, ten op- boek "Ontwatering en bevloeiing" van de zichte van de tot dan toe gangbare uitvoe- hand van T. van Maanen, adjunct directeur ring, een molen van het type "Record" met van de Nederlandse Heidemaatschappij. een groote versnelling en zware bouw". Dit Daaruit putte hij zijn gegevens over regen- nieuwe type was kort daarvoor getoond op val, verdamping en benodigde regenwateraf- een tentoonstelling in Leeuwarden.Vanwege voer. Ook verschafte dit boek cijfers over ri- de primeur kreeg Zutphen nog een korting vierwaterkwel, dit in afhankelijkheid van de op de prijs van fl.100,00. Tezamen met de rivierwaterstand. kosten van het door de gemeente te maken Enserink ging bij zijn beschouwingen dus fundament ad. fl.450,00 en nog wat andere niet over een nacht ijs. Hij maakte een voor- voorzieningen kwam Enserink op een totale behoud bij het wispelturig karakter van investering van fl.2400,00. wind: een elektrische bemaling zou vanzelf sprekend meer zekerheid verschaffen maar DE VERDELING VAN DE LASTEN zeker ook tot hogere kosten leiden. De kosten moesten over de belanghebben- Een grotere molen meende hij te moeten af- den worden omgeslagen. Dat gebeurde naar raden omdat ook daardoor de kosten te hoog rato van de te bemalen oppervlakte weiland, zouden worden en van het bemalingsplan Daarbij werd nog onderscheid gemaakt in niets terecht zou komen. Voorts trok hij nog drie klassen6: hoe lager gelegen het stuk een vergelijking met de molen die de ge- grond, des te hoger was de verschuldigde meente in samenwerking met de heer bijdrage per m2. Op die manier kwam Ense- Reesink had geplaatst. Die moest minstens rink voor de gemeente Zutphen op een bij een even groot complex bemalen en vol- drage van fl.186,60, voor het ONG op deed in de praktijk goed. fl.446,10, voor Koppel op fl.1059,30, voor Kets op fl.279,60 en voor Wijers op AAN DE SLAG De levering van de windmolen werd toever trouwd aan de Gebrs. Bakker te II 1st in Fries- resp. fl.4,00, fl.2,00 en fl.1,00 per m2 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 21