L O Ansichtkaart van kort na de oorlog. De schade aan het station lijkt zo op het oog nog wel mee te vallen. De trucks met oplegger van de NS reden vooral op trajecten waarop het treinverkeer nog niet hervat was. De spoorwegen hadden er 250 van. Ze deden tot ongeveer 1951 dienst. Vanaf 16 augustus 1946 konden er vanuit Zutphen weer in alle richtingen treinen rijdenmaar door gebrek aan materieel was er vooralsnog geen treinverkeer van en naar Winterswijk. wapend beton, opgevuld met verschillende OPENHEID soorten van prefab betonnen elementen. In tegenstelling tot zijn collega-spoorwegar- Schelling [was] ook een verwoed voorstan- chitect uit die tijd, S. van Ravesteyn, die der geworden van het bouwen met geprefa- nogal eens de voorkeur gaf aan barokke, briceerde betondelen als de eigentijdse overdadig geornamenteerde gebouwen, koos bouwwijze, waartoe hij uitgebreide techni- Schelling voor eenvoud en transparantie, sche verhandelingen schreef/4 Dat had voor- Amsterdam Amstel en Muiderpoort (1939) al te maken met zijn bewondering voor de zijn daar prachtige voorbeelden van. In de Franse architect Auguste Perret en de Zwitser naoorlogse jaren borduurt hij daarop voort. Denis Honegger. Schelling is méér dan ly- Schelling (in 1953): 'Een station moet mijns risch over de toepassing van beton. Hij heeft inziens in de allereerste plaats een zo duide- het over 'de vreugd van het zien van dit na- lijk en overzichtelijk mogelijke ontvangst- tuurlijke materiaal, dat bij goede vormgeving ruimte zijn, waarbij niet de omvang van de voldoende schoonheid biedt, geen overtolli- hal, maar zijn openheid en zijn kontakt met ge decoratie behoeft, in haar blankheid grote de omgeving de nadruk moet krijgen. Daar- zuiverheid en rust oplevert, de frisheid ver- om is het gewenst om borstweringen te ver toont van het kerngezonde, de bevrediging mijden en het glas tot aan de vloer door te schenkt van het deugdelijke, vrolijk stemt trekken. Een middel om het kontakt binnen door haar helderheid../5 Maar in de loop der jaren liep de 'blankheid' en 'frisheid' wel wat terug in het dagelijkse, intensieve ge bruik. 4 Lansink, 1998. 5 Bouma, 1998. 12 Lensen, 2003. ZUTPHEN 43 r

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 15