gerij aan de overkant van de weg, op die piek een tuin met een prieeltje aanleggen. In 1935 werden tenslotte op het perceel de eerder ge noemde huizen gebouwd door aannemer Boerman van de Emmerikseweg. De voor velen onbekende historie van De Bronnen: Oud rechterlijk archief, protocollen en vestenis- sen. Kadaster Bevolkingsregister Zutphens dagblad Archief Weeskamer Gildeboek Boek: het geslacht Meijerink Diverse kaarten Vredenberg heeft echter nog wel een paar sporen nagelaten: de in februari 1937 opge richte buurtvereniging draagt die naam en houdt, samen met het stuk muur, de herin nering levend aan de oude herberg buiten de Hospitaalpoort, Gemeenteverslagen Jaarboek Achterhoek en Liemers 1984 De herinneringen van de heren H. Wissels, J. Wijgman en H. J. Klaassen. Verslag werkgroep bouwhistorie Nieuwstad 2003 Notariële akten 250 jaar kolfbaan-. A van Huizen Kolven "het plaisir om sig in dezelve te diverteren" C. A. M. van Woerden Van een van onze lezers, prof. dr. H.E. Henkes, ontvingen wij de volgende reactie n.a.v. het artikel van Constant Willems over daglichtopeningen in gebouwen, nr. HVZ 2006-1. Het interessante artikel over daglichtopenin gen in gebouwen verschenen in de recente aflevering van ZUTPHEN verdient enige cor rectie wat betreft het ontstaan van glasfabrie ken. Strikt genomen zijn glasfabrieken glas ovens, die uit een combinatie van verschil lende stoffen glas maken. Hiernaast vinden we bij de ovens glasateliers, die de door de ovens geproduceerde glas massa gebruiken om daar vlakglas van te maken. Het vlakglas komt daarna ter beschik king van de vensterglasmakers, de glazenma kers. Deze versnijden het vlakglas tot bruik bare stukken: vensterruiten, de glazenmakers waren dus beslist geen glasblazers, zoals de werkers aan de glasovens worden genoemd die vanaf de vroege middeleeuwen in alle landen met veel bos - dat betekent brandstof voor de ovens - werden opgericht. Vlakglas kon op twee manieren ontstaan en wel door uit een klomp glas een holle cilin der te blazen en deze in hete toestand over langs open te knippen en uit te vouwen tot een plat vlak. deze techniek werd vooral in Lotharingen gebruikt. In Normandië - het an dere grote regionale centrum van de glasin dustrie - werd vlakglas gemaakt door een klomp glas tot een holle glasbol uit te blazen, deze te openen en dan de nog hete glasbol tot een vlakke ronde glasschijf uit te slinge ren. In onze streken kwam vanaf de middeleeu wen het meeste vlakglas uit Lotharingse glas ovens. de handelaren die de import van vlak glas regelden waren de glazenmakers, die hun handel opzetten op plaatsen waar veel bouwactiviteit plaats vond, zoals bij de bouw van kerken en openbare gebouwen. Het is dus niet juist om deze tijdelijke vesti gingsplaatsen glasfabrieken te noemen: beter om ze als glasateliers aan te duiden war vlak glas werd gefabriceerd dat door de glazenma ker tot vensterruiten werd verwerkt. Min opmerkingen doen niets af aan mijn waardering voor het artikel van de heer Wil lems. H.E. Henkes. ZUTPHEN Reacties van lezers

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 11