Die pleisterlaag heel veel kleiner, dan de onderste openin- werd echter opge- gen. Vooral bij de kloostervensters, die in- sierd door een derdaad vaak werden toegepast bij kloosters, blokkenpatroon, is dit vaak het geval (zie hiervoor het zoals we dat nu prachtige voorbeeld in het Agnietenklooster nog kunnen waar- op het binnenterrein boven de poort naar de nemen bij deftige Oude Wand. huizen uit de ne- Een bijzondere vorm van de hierboven gentiende eeuw. In beschreven vensters zijn de vensters met Bolvenster St. Walburgis dit blokkenpatroon natuurstenen omlijstingen. Theoretisch ge paste geen gebo- zien zijn het geen kozijnen omdat de na- gen vorm van een venster maar wel een tuurstenen onderdelen niet als één geheel in rechte afsluiting. Eigenlijk is het dus niet juist de opening van het metselwerk kan worden dat we oude gebouwen ontpleisteren. We gezet. Het blijven losse onderdelen zoals in raken weliswaar onder de indruk van de fig. 11 aangegeven. Ze komen voor, meestal prachtige grote stenen die onder die pleister- bij belangrijke gebouwen, vanaf de 15e tot laag tevoorschijn komen maar dat was dui- en met de 18e eeuw. Het metselwerk rond delijk niet de bedoeling van de middeleeuw- die vensters ziet er dan wel zeer regelmatig se metselaar. uit. In een strak verband zijn de stenen dan De vormen als weergegeven in de figuren door de metselaar neergelegd. Een fraai 8B tot en met 8E komen in de gehele perio- voorbeeld hiervan vormt het metselwerk van de tussen ca. 1350 en 1700 voor. Bij C, D de Drogenapstoren uit 1444. en E zijn natuurstenen horizontale onderde- Vanaf het einde van de zestiende eeuw ko len te zien. Ze zijn hier alleen getekend voor men er in de onderste vakken van de in dit de kloostervensters, maar het geldt ook voor de kruisvensters en bolvensters. Bij de laatste twee zijn ook de middenstijlen soms van natuursteen. Daar staan ook nog een paar termen die met vensters te maken hebben. De duim en het geheng zijn onmis bare elementen aan de luiken. Het geheng mag daarbij niet worden verward met de be naming scharnier, aangezien dit een totaal ander ding is. Bij een geheng kan een luik altijd weggenomen worden (voor onder houd), bij een scharnier gaat dit slechts na het verwijderen van de pen. Scharnieren zit ten altijd in moderne deuren. De duim zit meestal bevestigd in een natuur stenen blokje; de duimsteen. Soms zit de duim rechtstreeks in het metselwerk. Bij kloosterkozijnen, zie verderop (fig. 12) zitten de duimen altijd in het kozijnhout. Omdat glas-in-lood veel duurder was dan hout zijn de bovenste openingen van de hier beschreven vensters vaak kleiner, en soms KloostervensterAgnietenhof ^4 li 5 ZUTPHEN i «.cssötórt^iJ m

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 6