gebeurtenissen waarvan de gevolgen het zelfde zijn al natuurrampen. Dat is ook het geval met grote branden, ernstige ontploffin gen, dijkdoorbraken en dergelijke. In de nacht van de inval door de Duitsers op 10 mei 1940 wordt o.a. het Telefoon en Te legraafkantoor bewaakt door twee leden van de Burgerwacht met als bewapening één re volver en één gummistok. Gedurende hun dienst moeten ze op gezette tijden een ron de door het gebouw maken. Zij krijgen voor de moeite één gulden per wacht. Op 6 juli 1940 krijgt de burgemeester van de Secretaris Generaal als waarnemend hoofd van het Ministerie van Binnenlandse Zaken de mededeling dat op last van de Duitse bezetter de Vrijwillige Burgerwacht opgehe ven moet worden. Op dat moment zijn in Zutphen 89 mannen en 17 vrouwen actief. Alle leden krijgen kort daarna een brief van de burgemeester waarin hij de comman dant, het kader en de leden bedankt voor de krachtige en loyale steun die hij meer dan twintig jaar bij velerlei gelegenheden heeft ondervonden. In augustus 1940 moet op last van Binnen landse zaken een lijst gemaakt worden van de eigendommen van de Burgerwacht. Alle wapens, munitie en uitrustingsstukken moe ten, voor zover zij al niet aan de politie zijn overgedragen, onmiddellijk afgegeven worden aan het Deutsches PolizeïbataiI- lon. Op een lange lijst van inventarisstukken komen o.a. zaken voor als helmen, gewe ren, seinvlaggen, schietschijven, medailles, tafels stoelen, schaakborden, een sjoelbak, koffiekan, koppen en schotels enz. enz. In oktober 1940 deelt de burgemeester offi cieel mee dat de burgerwacht is opgeheven, dat de eigendommen voorlopig aan hem op het stadhuis in bewaring zijn gegeven en dat er geen wapens, munitie, telefoon en radio apparatuur meer aanwezig zijn. De voorzitter van de Burgerwacht laat de burgemeester weten dat het vaandel en de medailles aan het museum zijn geschon ken en dat bij de Amsterdamsche Bank nog één tafel en vijf stoelen staan die de leden aan de commandant hebben gegeven voor zijn kamer. De waarde hiervan wordt door de heer G. van Zeben, taxateur, geschat op 42 gulden. Het batig saldo van 179,67 gul den wordt vervolgens in juli 1941 door de penningmeester overgemaakt naar de ge meente. Deze op haar beurt schenkt het be drag aan het Burgerlijk Armbestuur afdeling Brokkenhuis. Op 18 januari 1941 krijgt de Nationale Jeugdstorm, onderafdeling van de N.S.B., het resterende meubilair van de Burgerwacht gratis in bruikleen. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 25