Die verdwazing kan tot gevolg hebben dat de Burgerwacht geroepen wordt haar preventieve werking om te zetten in een daadwerkelijke actie. De burgemeester zegt blij te zijn dat hij weer eens in deze kring kan zijn. Hoewel hij niet denkt dat er in Nederland een burgeroor log komt, moet er met die zeer kleine mo gelijkheid toch rekening gehouden worden. Na de burgemeester voert nog een lange rij sprekers het woord. Tot slot wordt door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Als openingshandeling lost de burgemeester in het schietlokaal het eerste schot op één van de zes schietbanen. In de pauze wordt thee geschonken die is aangeboden door de fa. van Nel Ie. De inspecteur van de burger wacht geeft in februari 1936 het advies om uniformen te gaan dragen. In Zutphen heeft maar een deel van de mensen een uniform gehad. Met de inwerkingtreding van de "Wet op de Weerkorpsen" in 1938 wordt de burge meester belast met het toelaten of afwijzen van leden. De statuten melden als afwij zingsgrond o.a. het lidmaatschap van een "revolutionaire" vereniging indien er tevens, naar het oordeel van de burgemeester niet voldoende zekerheid is dat de asprirant- leden onherroepelijk zullen gehoorzamen aan de bevelen "die hen door het wettig ge zag gegeven worden". Als er op dit punt ge gronde twijfel is moeten zij onmiddellijk uit hun functie gezet worden. In 1939 moet de burgemeester een instruc tie maken waaruit blijkt welke taken en ver plichtingen de rechtstreeks onder zijn gezag gestelde commandant heeft. Hij moet ook van nu af aan zijn goedkeuring geven aan activiteiten van de Burgerwacht zoals: de bezetting van de rangen, de te houden oefe ningen, marsen, parades en opleidingen. De inspecteur van de Burgerwacht laat in 1939 weten dat het niet in strijd met de doelstellingen is als de leden geheel of gedeeltelijk ingeschakeld worden bij de Luchtbeschermingsdienst. Volgens hem zijn luchtbombardementen "buitengewoonlijke" ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 24