Jan Kreijenbroek Evenals in veel andere plaatsen is ook in ties, die op hun beurt weer bestaan uit twee Zutphen een burgerwacht actief geweest. groepen. De indeling is in handen van een Op 10 februari 1919 wordt door de bur- commandant, die door de burgemeester gemeester op het stadhuis het bestuur be- wordt benoemd. De leiding van de vendels staande uit de heren: D. Douma, N.A.C. is in handen van een hopman, een vaandrig van Hanswijk Pennink (commandant), H. leidt de secties en een voorman de groepen. Koerselman, J.W. Teriet (secretaris-penning- De leidinggevenden worden voor de tijd van meester), B.J. Tiedink, Jhr. W.K. von Weiier één jaar benoemd en zijn direct herkiesbaar, (president) en H. van Woudenberg Hamstra De kosten moeten betaald worden uit subsi- (vice-president) geïnstalleerd. dies, bijdragen, giften en schenkingen. Voor In de Staatscourant van 8 december 1919 de dagelijkse gang van zaken wordt, voorzo- worden de statuten gepubliceerd. Er staat ver daarin niet in de statuten wordt voorzien, o.a. in dat de vereniging de naam "De een huishoudelijk reglement opgesteld. Vrijwillige Zutphensche Burgerwacht zal Op 21 november 1928 wordt het tienjarig dragen en dat het een vereniging is van in- bestaan feestelijk herdacht met een toe- gezetenen, opgericht "om het wettig gezag, spraak van de burgemeester. Alle leden ont- na daartoe door dit gezag te zijn opgeroe- vangen een fraaie bronzen herinneringsme- pen, zo nodig met de wapens in de hand daille, waarvan ook een exemplaar aan het te steunen in de bestrijding van aanranding museum wordt geschonken, van de openbare orde en te verdedigen te- Onder grote belangstelling wordt in januari gen georganiseerd verzet". Men zal trachten 1936 een eigen onderkomen in gebruik ge- dit doei te bereiken door op te treden tegen nomen. Het is gevestigd in de voormalige de bedrijvers van aanranding, bedreiging of school A aan de Van Tilstraat. Deze straat lag verzet en door het verrichten van "burger- destijds tussen de Nieuwstad en de Over- lijke diensten". Dit alles om te proberen te welving. Naast plaatselijke autoriteiten zijn voorkomen dat het openbare leven wordt er ook vertegenwoordigers van de plaatse- ontwricht. lijke Landstorm aanwezig, alsmede kapitein Alle inwoners van de gemeente Zutphen die Kraayenbrink, als vertegenwoordiger van de de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en inspecteur van de Burgerwachten. instemmem met het doel van de verenigin De voorzitter verwelkomt de gasten met een kunnen zich aanmelden als lid. De uitein- welkomstspeech met daarin een variatie op delijke beslissing daar over ligt bij het be- een bekend rijmpje: lang verlangd, niet ge- stuur. Deze mag zonder opgaaf van redenen zwegen, ook gedacht en ook gekregen." Hij iemand weigeren of ontslaan, leder lid kan releveert dat de huisvesting tot stand is ge- op elk moment zijn lidmaatschap schriftelijk komen met medewerking van het gemeen- opzeggen. De vereniging wordt geleid door tebestuur, de leden van de burgerwacht en een bestuur van ten minste vijf leden, waar onder de commandant. goedgezinde stadgenoten. Het is een eerste stap om de Burgerwacht voor te bereiden op De vrijwillige burgerwacht bestaat uit één de taak die haar misschien wacht. Met een of meer vendels van ongeveer 100 man. De citaat van Huizinga: "We leven in een beze- vendels zijn weer onderverdeeld in vier sec- ten tijd. En wij weten het". ZUTPHEN De Zutphense Burgerwacht

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 23