mekare praoten!" gaf ik daorop in aove waeginge. Tj begint met te zeggen, dat ik wol gek lieke, umdat ik niet krek zoo han- dele as rechtevoart ieder en eene döet. De landbouwleeraars die zoo now en dan hier komt um veurdrachten te holden, zeggen al- lemaoie, dat et veuile baeter is, den mest un tied lang gestreujd op 't land te laoten liggen en now noëm i'j dat maor zoo klakkeloos un gekke maniere van doen. 't Is toch niet te denken, dat zukke gelearde mensen ons zollen an de galge raoden. Nee Grades! dat wil der bi'j mi'j niet in! Ik vraog ow ens: waorumme zollen ze ons ver- keard raoden: ze wodden er jo van betaald um ons goed te roaden en hebt er ook fe- naol niks geen veurdeel bi'j as ze 't verkeard doen? Baovendat: die mensen laeren zoo iets niet, of de waorheid er van is deur heel wat proeven an-e-teund. Niks is toch makke- lukker, as daorumtrent proeven te nemmen. En wat now ow tweede zeggen betreft: ik bin 't volkommen met ow eens, dat de mest,, die acht dagen op 't land hef elaegen, niet zoo goed meer is, as toe i der wodden op- e-bracht. Un kind kan dat wal begriepen. Maor wat gif dat? De meststoffen zint in den grond etrokken en dat is jo krek zoo as 't waezen mot." "Dat is alles goed en wal!" zeg Grades da orop, - "alles goed en wal! Maor 't blif mi'j toch veurkommen, da'j 't niet bi'j 't rechte ende hebt. Ik hebbe zoo 'n old varzenboek dat op-e-steld is deur un zekeren De Gé- nestet en daorin steet dit varsjen: "Niet in de scholen, neen, heb ik gevonden En van geleerden, och! weinig geleerd, Wat ons de wijzen als waarheid verkonden, Straks komt een wijzerdie 't weg redeneert" Zie Gait, die geleerden zint met un boel zaken veul baeter op de heugte as ik en i'j en 'k hebbe van die Landbouwlaezingen ook un hoopen elaerd. Maor toch: we mot ten bi'j onze wark niet alleene op 't oordeel van anderen afgoan. We bint tegenaover ons zelf en onze huus- genooten niet verantwoard, azze we 't beet- jen verstand, dat ons deel ewodden is, niet gebruuken en heeiemaole an den leiband van anderen blieven loopen. En wat now die landbouwleeraars betreft: ze vertelt ons toch ook, dat we lupinen en zuk soart van gewas sen motten verbouwen en die onder 't land ploegen as groenbemestinge, umdat die ge wassen zooveul vluchtige meststoffen uut de locht töt zich nemmen. Maor nöw vraog ik op mien beurte: zint er in onzen gewonen stalmest niet ook van die vluchtige meststof fen? En zoo ja! Wat mot daorvan dan terech te kommen, as i'j den mest zoo biester lan ge op 't land laot liggen? Mi'j duch, 't mot schae veur de hand waezen. En wat ducht ow dan Gait?" "k Weet niet, wa'k daorvan denken mot, Grades!" zeg ik. "Maor mi'j kump toch veur, dat luu, die met den landbouw zoo goed op de hoogte zint, an dat bezwoar bi'j 't mesten wel zult edacht hebben." "An e-dacht hebben ze der natuurluk wal, maor of ze der wal 't volle gewicht an ehecht hebt, is un andere vraoge. Deur onverstand gaon zoo verschrikkeluk veul goeie dingen verloarne. leder en eene weet, hoe slecht et is veur gruus en steenkollen, um lange in de open lucht te liggen: un boel warmtever- mogen raken ze kwiet. En wie zien wil, hoe veul van die kolen er niettemin liggen in alle wear en wind, mot maor ens gaon kieken naor de bargplaatsen bi'j 't spoorwegstatsjon in Zutphen bi'j veurbeeld. Ook de mest is veur un goed deel as brandstof te beschou wen, waorop et licht en ook wear en wind un grooten invloed hebben en veural in de bouweri'je is de spreuke van toepassinge: "Wie het kleine niet eert Is het groote niet weerd." Zoo sprak Grades en toe wunsten hi'j mi'j wal te rusten. En 't zelfde wuns ik ook de laezers van dit stuksken. GAIT VREEMAN ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 22