oude kruisvensters. Ook sommige duim- steentjes ten behoeve van de luiken zijn nog te vinden. Overigens vinden we boven deze schuiframen in het metselwerk z.g. accoladebogen. Dit in tegenstelling tot de schuiframen op de begane grond, die voorzien zijn van segmentbogen. We lopen weer terug naar de Sprongstraat, gaan hier links af en lopen door naar de fon tein op de Houtmarkt. Daarachter, op num mer 70, zien we een rijke gevel voorzien van kozijnen die doen denken aan kruis kozijnen. Er zijn hier enige variaties op dit onderwerp bedacht. De toegangsdeur zit in een kozijn met ramen die kenmerkend zijn voor deze toepassingen. Een middeleeuwse metselaar zou deze vormen zonder meer vertaald kunnen hebben in metselwerk, waarvan helaas in Zutphen geen voorbeel den meer te zien zijn. Aan de overkant van de markt, tegenover dit pand vinden we op nummer 73 een goed voorbeeld van een oude gevel die voor wat betreft het metselwerk niet is gewijzigd. De huidige schuiframen zitten in de oorspron kelijke openingen die bestemd waren voor kruisvensters. De bovenlichten van deze ra men vertonen boogvormen die thuishoren in de tijd van de Empire, dus eerste helft van de 19e eeuw. Ook de schuiframen zelf verraden deze stijl, wat te zien is aan de middenstijlen die uitgevoerd zijn als ware het stolpramen. Wanneer we van hieruit richting de Wijn huistoren lopen zijn we weer terug op ons uitgangspunt. Uit de krant geknipt door Evelien Marskamp Un praeutjen tussen Grades Vennekool en Gait Vreeman aover de beste maniere um 't land te bemesten, waorbi'j ze geen van beiden recht töt kloarheid komt. De mest is wel geen heiligheid. Maar doet toch wond'ren waar ze leit. (W.C.H.Staring) Tj handelt krek as un gek,Gait! zeg Gra des Vennekool gistern aovend toe 'k zoo bi'j schemerdonker van 't wark naor huus kwam gaon tegen mi'j. Ik hadde den man niet ezien ear hi'j vlak veur mi'j stond want ik wazze al gaonde diepe in de prakkezaosies eraakt. Zoo doen de kwam mi'j dat zeggen van Grades vri'j bots op 't lief vallen en 'k vroege daorumme kortaf: "Hoe zoo?" "Bö ziel'gaf i töt bescheid "i'j hebt daor op den Leegen kamp den mest al un groote acht dage gestreujd op 't land liggen! Daor is toch in al dan tied gelaegenheid te aover ewest, um er em goed onder te warken.'t Is jo zunde van den goeien mest, dat is et!' "Hoe zoo?" vroeg ik weer en 'k hield mi'j dom. "Och!" zeg hi'j daorop, - "un kind kan jo wal begriepen dat de mest van dat lange liggen op 't land der veul slechter op wodt!" "k Zegge: wisse doët i dat! Maor wat zol dat dan nog?" "O!" gaf hi'j geraakt töt bescheid - denk i'j der zóó aover? In dat geval he'k niks ezegd! Mienentwaege meug i'j gerust owwen gang gaon, al wil i'j em ook laoten liggen töt et toekomende jaor!" "Kom, low we now ens verstandig met ZUTPHEN De Zutpheose Courant van 16 februari 1906

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 21