I :5k St. Walburgis. Onder bolvenster, boven kruisvenster Het Bolwerck hoek zien we de witte gevel van Proostdijs- een luik en was de andere opening voorzien teeg 1Ook hier is een blokmotief zichtbaar. van glas. Aan de kant van de kerk een tufstenen ge vel van hoge ouderdom met een paar kruis- We lopen weer helemaal terug naar de ge- vensters. We lopen achter de kerk langs tot pleisterde gevel van Proostdijsteeg 1Bij de aan de Librije (lagere aanbouw van de kerk deur ziet u nog een bord waarop de recon- aan de zuidzijde). We stoppen hier en kij- structie van de net beschreven achtergevel is ken achterom en zoeken de hoge gevel bo- uitgebeeld, ven de witte garage (met de schuin lopende hemelwaterafvoer). In het metselwerk zijn U loopt de Proostdijsteeg in tot nummer 2. laat 13e eeuwse z.g. Romanogotische ven- Hier kijkt u achterom en richt uw aandacht sternissen te zien. Als u goed kijkt dan zult op de hoge topgevel met twee Romano- u steeds meer bouwsporen van deze nissen gotische nissen. De luiken die er voor zit- in het metselwerk ontdekken. Een paar van ten sluiten originele lichtopeningen af. Het deze nissen hadden vensteropeningen, niet is alleen jammer dat ze niet goed zijn aan- allemaal. gebracht. De luiken horen aan de binnen kant te zitten, in daar nog steeds aanwezige U moet zich voorstellen dat alles gepleisterd luiksponningen. Tot aan de 14° eeuw was was, waarbij de nissen hoogstwaarschijnlijk het overal gebruikelijk dat luiken aan de van geschilderde gotische motieven waren binnenkant van de openingen zaten, voorzien. We lopen nog even rechtdoor en stoppen voor de deur van Kerkhof 16 We draaien ons weer om en lopen rechtdoor (Grafisch Museum) Als u van hieruit naar de Zaadmarkt op, richting de poort van het de kerk kijkt dan zult u in het lagere ge- Bornhof, naast nummer 103. Onderweg kij- bouw een bolvenster ontdekken. Dus twee ken we nog even naar rechts naar de fraaie vensteropeningen naast elkaar gescheiden gevel van het Bolwerck, rijkelijk voorzien door een middenstijl. We komen dit type van kruisvensters met natuurstenen onder- haast niet tegen in de stad. Overigens had delen. Merk op dat de onderste openingen het echte bolvenster aan de ene opening op de juiste wijze zijn voorzien van één 15 ZUTPHEN i m

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 16