Constant Willems De hier beschreven wandeling gaat over lichtopeningen in gebouwen, en is als toelichting bedoeld op het artikel over dit onderwerp in dit nummer. We schenken hierbij alleen aan dacht aan dit onderwerp en we zullen de historische en culturele waarde van de gebouwen buiten beschouwing laten. We starten bij de Wijn- een juiste interpretatie is van een dergelijk huistoren en lopen de venster. Immers, daar zat oorspronkelijk al- Lange Hofstraat in. Met- leen maar een luik, geen glas in lood of iets een op de hoek van de dergelijks. Houtmarkt bevindt zich Rechtdoor naar nr. 12, De Munt. Op de ver een gevel met kruis- en dieping zijn kruisvensters te zien, van het Lange Hofstraatkloostervensters (ijssalon hiervoor besproken type. Omdat dit gebouw hoek Houtmarkt La Venezia). Merk op dat dateert uit 1354 is het niet waarschijnlijk dat de bovenkanten en de er in de onderste openingen van de kruisven- kalven (de tussendorpels) horizontaal zijn sters oorspronkelijk ramen met roedeverde- beëindigd in metselwerk. Dit is kenmerkend lingen zaten. Ook hier sloten de luiken een voor dit soort vensters uit het begin van de open gat af. De ramen op de begane grond 14e eeuw. Uit andere bronnen is bekend kunnen pas in de 18° eeuw zijn aangebracht, dat het pand inderdaad uit die tijd dateert. Onder de twee kruisvensters aan de linker- n de bovenste openingen van elk van deze kant kunt u in het metselwerk nog boogjes vensters zat dus glas-in-lood, onderin za- ontwaren, die aangeven dat er op de begane ten houten luiken. Mogelijk om deze reden grond ook vensters zaten met glas-in-lood en waren de onderste openingen groter dan de luiken. Hoogstwaarschijnlijk zijn ze langer bovenste: hout was immers goedkoper dan geweest dan hun broertjes op de verdieping, glas. De gevel is uitgevoerd in schoon met selwerk, maar u moet zich voorstellen dat hij oorspronkelijk was gepleisterd. De zicht bare boogjes boven de openingen in het on derste gedeelte van deze gevel dateren niet uit de bouwtijd. We gaan linksaf de Roode Torenstraat in. Bo ven nr. 13 ziet u hoog in de gevel een kruis- venster dat te voorschijn is gekomen bij de restauratie van deze gevel. De openingen zijn afgesloten met segmentboogjes, wat een constructieve verbetering is t.o.v. de hier voor besproken vensters. De onderste ope ningen zijn voorzien van één plaat glas, wat Roocle Torenstraat boven 13 13 ZUTPHEN Een stadswandeling door Zutphen, waarbij we vooral kijken naar lichtopeningen

Zutphen (vanaf 1982) | 2006 | | pagina 14