105 boden komen hier, hetzij op de cursus sen, hetzij om privaatlessen te nemen. En het bestuur van de kookschool is bij zonder discreet, want anders kon het ge rust aan advertenties die het af en toe zet, toevoegen: "brieven van verschillende dames liggen ter inzage." Mevr. B: Ik begrijp niet waarom het dat niet doet. ledereen maakt reclame tegen woordig. Mevr. A: Nu ja, maar weet je wat het be stuur van de kookschool antwoordt, als men dit vraagt? Het zegt: "Goede wijn behoeft geen krans en de tijd zal wel aan het licht brengen van hoeveel nut de inrichting is. Want al vele dames hebben het geluk in haar huis gebracht, doordat ze manlief op buitengewoon lekkere wijze hunne lievelingsspijzen konden voorzetten. Vele meisjes hebben, door dat zij op het Volkshuis leerden koken, gezondheid en bezuiniging in huis ge bracht. Veie dienstboden verkregen door haar diploma goede diensten en konden hare mevrouwen tevreden stellen.Wij weten, dat er met vrucht aan onze inrich ting gewerkt wordt, waarom zouden wij dan reclame maken? Mevr. B: Lieve vriendin je hebt mij bekeerd. Ik zal mijne dochter naar de kookschool sturen en niet alleen mijne dochter, maar ook mijne dienstbode, want voor die kleine som, die de dienst bodencursus kost, zal ik zeker mijn be hoorlijke rente hebben, doordat zij zuinig leert koken en tevens allerlei lekkernijen leert klaar maken van vele kleinigheden die anders voor onnut worden verklaard. Omdat het dit jaar zestig jaar geleden is dat de Tweede Wereldoorlog een einde vond zijn de omslagen van deze jaargang gewijd aan Zutphense oorlogsmonu menten Op het omslag van dit nummer: Houten Kruis op de IJsseikade. n tegenwoordigheid van familieleden wordt op 7 augustus 1945 op de IJssei kade een eenvoudig gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van de op 31 maart 1945 om het leven gebrachte burgers. Kapitein Van der Hoeven van de Ne derlandse Binnenlandse Strijdkrachten (N.B.S.) zegt in een toespraak dat dat de N.B.S., als laatste daad, voordat zij wordt ontbonden, de op 31 maart geval lenen wil herdenken door het overdragen van een door eigen mensen gemaakt en gefinancierd gedenkteken. Met daarbij de plechtige gelofte dat er voor de nabe staanden zal worden gezorgd. De kapi tein verzoekt burgemeester Jhr. Mr. C.C. de Jonge het gedenkteken in ontvangst te willen nemen en het later te vervangen door een meer blijvend monument indien en wanneer de burgemeester de tijd daar voor rijp acht. De burgemeester noemt het in zijn toespraak een sympathieke daad dat de N.B.S. als laatste handeling voor de ontbinding de gelofte aflegt dat er voor de nabestaanden van de slachtoffers zal worden gezorgd. Diverse personen hebben daarvoor de laatste maanden geld ingezameld. De burgemeester biedt de commandant de op deze wijze verkregen som van 2000.- aan met het verzoek die te willen overhandigen aan de Stichting 1940-1945. Het opschrift van het gedenk teken luidt: "Hier vielen 9 vaderlanders op gruwzame wijze." 31 - 3-1945 Op paaszaterdag 8 april 1950 wordt dit houten kruis door leden van de voorma- ige Nederlandse Binnenlandse Strijd krachten weggehaald en in aanwezigheid van de burgemeester in de hof bij het ge denkteken bij de Broederenkerk (zie om slag Zutphen 2005-3) begraven. De foto op het omslag van dit nummer is gemaakt ter gelegenheid van een later bezoek van koningin Wilhelmina. Kreijenbroek Omslagen "Zutphen", jaargang 2005

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 25