Uit de krant geknipt door Evelien Marskamp Een gesprek; Dat luistervinken niet deugen is mij als kind bijgebracht, en ik heb op mijne beurt getracht dit jongeren te leeren. Maar nooit is mij gezegd dat ik de ooren moet toestoppen, als ik mij in de buurt bevond van twee personen die tezamen een belangrijk gesprek voerden, en even min dat ik dit dan ais een geheim moet beschouwen. Dezer dagen nu hoorde ik een gesprek, niet alleen belangrijk voor mij, maar ook voor vele, vele Zutphena- ren. Dadelijk bekroop mij de lust, over het onderwerp een stuk te schrijven en het als feuilleton in uw veel gelezen blad te zetten. "Doe het niet," zei mijn man, dien ik tot mijn spijt deelgenoot gemaakt had van mijn plan "om te schrijven moet men zooal geen talent dan toch wat routine hebben". Na dit vleiend compliment gaf ik mijn voornemen op, maar het gesprek wil ik toch weergeven, talent of geen talent. Het werd gevoerd tusschen twee dames van middelbaren leeftijd. Ik behoef niet te zeggen hoe ze eruit zagen of wat zij aan hadden want mijn illusie, ook eens ais schrijfster op te treden en eene novelle te schrijven mocht ik niet volvoeren en ik behoef dus ter wille van het salaris niet tot beschrijvingen mijn toevlucht te ne men. Alleen wil ik toch zooveel van eene romanschrijfster hebben, dat ik de ware namen der dames niet noemen zal, maar gewoonweg vertellen dat mevrouw A aan mevrouw B vroeg: Waarom stuur je je jongste dochter niet naar de Kookschool? Mevr. B: Omdat mijn oudste dochter er het eerste jaar geweest is en er niet bij zonder veel van heeft thuis gebracht, ik dweep dus niet met die school. Mevr. A: Hoe kun je nu eene inrichting beoordeelen naar het eerste jaar van de stichting? Directrice, commissie, leerlingen moeten allen toch op dreef worden geholpen? En zij hebben op de kookschool daartoe eene onderwijzeres en een onderwijzer aan het werk gezet (je weet, tegenwoor dig vindt men bijna overal gemengd onderwijzend personeel) die eer van hun werk hebben, de ondervinding en den tijd. Mevr. B: Ik heb er wel wat van gehoord, maar het ware toch niet. Kunt je mij ook eens een en ander vertellen van de te- genwoordigen toestand der school? Maar borduur niet en zeg mij niets dan de zui vere waarheid. Mevr. A: Allereerst moet ik U dan zeg gen, dat het al een verblijdend feit is dat de kook- en huishoudschool, hier zoo lang heeft kunnen bestaan.Hoe klein Zutphen ook is, toch heeft de school nog steeds leerlingen gehad. Niet altijd even veel, maar er is toch nog nooit één jaar geweest dat de cursussen niet konden doorgaan, uit gebrek aan deelneming. De commissie financiert met talent en heeft behalve om het geringe rentelooze voorschot, dat zij bij de oprichting vroeg, en waarvan de helft reeds is afgelost, nog nooit ergens om geld aangeklopt. Mevr. B: dat prouveert toch voor de school. Mevr. A: Dat meen ik ook Dan hebben zij eene directrice die puik is. Niet alleen dat iedereen die les van haar heeft, haar prijst, maar ga maar eens buiten Zutphen en vraag eens aan de da mes wier dienstboden les van haar had den hoe tegenwoordig op de kookschool het koken onderwezen wordt, niet alleen de dagelijksche pot, maar ook de fijne keuken. Mevr. B. Je wilt toch niet zeggen dat de directrice naar buiten gaat om onderwijs te geven? Mevr. A: Natuurlijk niet, maar de dienst- De Zutphense Courant van 1 mes 1905 De Zutphense kookschool

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 24