100 het Oosters huis bij te dragen omdat de stad enkele jaren daarvoor grote som men geld had voorgeschoten in verband met haar bemoeienissen bij de stedelijke magistraat van Antwerpen om de bouw van het huis erdoor te krijgen. Een bewijs te meer dat de Hanze toen nog niet aan daadkracht en middelen had ingeboet, n 1558 werd een delegatie van Hanze- afgevaardigden naar Engeland gezonden om bij Philips 11, sedert 1556 koning van Spanje en door zijn huwelijk in 1554 met Mary Tudor tevens koning van Engeland hun zaak te bepleiten. In de afvaardiging voor Gel re waren vertegenwoordigd de burgemeesters van Nijmegen Henrick van Beinhem en van Zutphen Gerryth Schim- melpennynck Zij kregen een volmacht van 1 6 Gelderse Hanzesteden. Nijme gen, Roermond, Zutphen, Arnhem, Tiel, Zaltbommel, Venlo, Geldern, Straelen, Erckelentz, Harderwijk, Elburg, Hattum, Wageningen, Doesburg, Doetinchem) om de Hanzeprivileges bij de koning te verdedigen. Tezamen met de Gelderse commissie reisde voor Overijssel de De venter burgemeester meester Lubbert van Winssum en iemand namens de steden Groningen, Bolsward en Staveren. In hun instructie staat o.a. te lezen, dat sedert 200 jaren en zover het geheugen van de mensen reikt er een gemeenschap of Unie bestond uit 70 steden van de Duitse Hanze. De Unie is door het Roomse Rijk (d.w.z. door de opeenvolgende Duitse keizers) erkend en door de overheden van iedere Hanzestad toegestaan. Dat de Unie voorts door de bescherming van andere grote christelijke vorsten en heren ter vermeerdering van hun "negotiation ende neronge seer prouffitabile privile giën immuniteiten ende vryheiden in di verse coninckrycken, landen ende steden erlanget ende die rustelick ende vredelick beszherto gebruycket". Vervolgens geeft men een overzicht van de problemen in Engeland met het verzoek aan zijne majesteit om bij de Engelse koningin en de Staten van Engeland hun zaak te be pleiten. De instructiebrief was bezegeld door de steden Nijmegen, Deventer en Groningen en gedateerd op 1 7 januari 1558.32 De delegatie heeft de tocht naar Enge land tien dagen moeten uitstellen. Spanje verkeerde op dat moment op voet van oorlog met Frankrijk. De afgevaardigden, die zich in Calais wilden inschepen, kregen het bericht, dat Franse troepen in dat gebied huishielden.33 De havenplaats Calais is eeuwenlang een Engelse enclave en stapelplaats geweest op Frans grond gebied. De onderhandelingen in Engeland ver iepen moeizaam. De Engelse vorstin uitte in brieven aan de Hanzesteden haar teleurstelling over slechte afloop van de onderhandelingen.34 De Nijmeegse afgevaardigde Henrick van Beynum is pas op 26 september uit En geland in Antwerpen teruggekeerd, waar hij een zieke Dr. Sudermann aantrof. Nijmegen had inmiddels Van Beynum ge vraagd om in Antwerpen te onderzoeken of het Nijmeegs bier daar verkocht kon worden. Zolang het Brugse Hanzekantoor nog te Antwerpen resideerde zou het bier als uitheems worden aangemerkt en daarmee onverkoopbaar zijn. Nijmegen riep Van Beynum terug en wenste, dat Dr. Sudermann zich met deze zaak ging be moeien. Sudermann zag hier echter om gezondheidsredenen van af. Artsen had den hem geadviseerd uit Antwerpen te vertrekken omdat verandering van lucht beter voor zijn gezondheid zou zijn. Nijmegen heeft nog jarenlang onderhan deld om het recht te verkrijgen om haar bieren in Antwerpen te mogen verkopen, n 1567 kreeg de stad, mede door de be- Hapke, R., Niederlandische Akten und Urkunden, zweiter Band 1558-1669, Lübeck 1923 nr.5 p. 2. Idem nr. 6 pp. 2-3. Idem nr. 20 dd 29-08-1558 geschreven uit Saint James [London]; Stadsarchief Harderwijk afschrift bijlage bij inv.nr. 41 en K. Hölbaum und H. Keussen inventare hansischer Archive des 16. Jahrhunderts Bd. II nr. 1 61 6 en R Simson, Inventare Hansischer Archieve des 16. Jahrhun- dert Bd.lll München 1913 nr. 3467. 32 33 34

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 20