Een koggeschip: weinig ruimte om te bewegen. werd nog langer handel te drijven in de Oostzee. De laatsten protesteerden tegen de maatregel, Amsterdam als eerste. Als argument gebruikte deze handelstad, dat zij geen ander middel van bestaan had, dan de handel in Oostzeegranen. Het gebied rondom de stad leende zich niet voor de verbouw van koren. Amsterdam beschouwde zich ook doorvoerhaven van graan voor de achterliggende gebieden als Utrecht en Gelderland.21 Dit laatste was natuurlijk wel een beetje een oneigenlijk argument, want als er toch één gebied een graanschuur genoemd kon worden, was dat Gelderland. De Gelderse hertog heeft zelfs diverse malen een uitvoerverbod van koren naar Holland uitgevaardigd. Om aan beslaglegging op zee te ontkomen, lieten de kooplieden zich konvooieren door schepen van hertog Karei van Gel re, waarvoor uiteraard moest worden betaald. In 1532 kwam hertog Karei met de Arn hemse kooplieden Henrick Wyntges en Herman van Heythuysen overeen, dat zij met drie schepen naar de Oostzee heen en met vijf schepen retour zouden varen op de volgende voorwaarden: de hertog stuurde twee van zijn schepen met bemanning op zijn kosten mee als bescherming, in ruil voor éénderde van de handelswinst bij veilige thuiskomst. Anderzijds zou de hertog éénderde van de 21 'Handvesten ofte Privilegiën ende octroyen; mitsgaders willekeuren, costuimen, ordonnan tiën en handelingen der stad Amsderdam', Amsterdam 1748 eerste stuk p.69. Amsterdam werd in 1505 uitgezonderd van het verbod op uitvoer van granen: "dat dezelve stede op der gracie gods die principaelste coepstede es, gelegen omtrent den Gesticht van Utrecht, Vries land ende Gheiderland, dewelke van allen tijde sijn gewoenlic te comen ende arriveren alle vremde schipperen ende coepluyden mit hoeren coepmanscapen ende goedende voersz. coepman ghene sake en hebbe dezelve onse stede te schuwen of te absenteren ende aenge- sien dat inden quartier omtrent derselve stede egheen coeren oft ander greijnen en groeyen noch en wassen...t'hoeren sustentacie dan alleen die ghene die van Oistland ende dergelijcke aldaer gebrocht worden...

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 15