arbeiders in dienst had. Mede door deze omstandigheden moest het landgoed uit eindelijk in 1943 verkocht worden; zoon Laurens had toen al diverse jaren het be heer in handen, maar hij zag geen kans Rhienderstein voor de familie te behou den.5 'Lau', zoals hij in de familie werd genoemd, verrichtte in de oorlog belang rijk verzetswerk en werd begin april 1945 door Nederlandse SS- ers gearresteerd. Op 13 april werd hij bij kasteel Groot Engelenburg te Brummen gefusilleerd. In de familie doen nog allerlei verhalen de ronde over Rhienderstein en 'tante' Beijnen. Het zou er gespookt hebben en mevrouw Beijnen nam met behulp van een smid, die magnetische krachten had, maatregelen om die spoken uit te drijven. Later zou deze in het huis ook nog al lerlei geheime gangen ontdekt hebben. In 1925 trouwde Laurens Beijnen met de Amerikaanse Margaret MacCullough Patten. Hun zoontje George, volgens zijn grootmoeder een reïncarnatie van Christus, kreeg op zekere dag, na een pokkeninenting, suikerziekte. De Engelse verpleegster die voor hem werd aange trokken, wilde niet blijven, want ze was bang gek te worden: ze zag een bisschop, in 't zwart gekleed, naast het bed van het kind staan en er liep een monnik door een van de bovenste gangen, die het raam uitstapte en zijn weg vervolgde. Mevrouw Beijnen hield zich vooral bezig met de in Zutphen zo vermaarde sir Phi lip Sidney, volgens haar zoon was ze ver liefd op hem en trachtte ze met zijn geest in verbinding te komen door middel van spiritistische seances. Mevrouw Beijnen was er namelijk van overtuigd geraakt, dat deze rondwaarde op Rhienderstein: Sidney was in de slag bij Zutphen (1586) gewond en op Rhienderstein verpleegd, wellicht was hij daar ook gestorven. We weten iets meer van deze geschiedenis, omdat ze in de jaren 1913/ 1914 daar over heeft gecorrespondeerd met de in die tijd bekende spiritist en parapsycho loog H.N. de Fremery.6 Brieven aan Henry de Fremery De eerste brief verzond zij op 1 januari 1913 vanuit Den Haag en daarin verhaalt zij van een seance, waar zich de geest van een zekere Sidney manifesteerde. Drie weken later (Brummen, 20 januari) ontstaat er wat meer zekerheid, de geest Sidney beweert Sir Philip Sidney te zijn, hij is voortdurend bij haar en weet wat ze doet, zegt en denkt. Toch is ze niet overtuigd en vraagt, of De Fremery niet met het vermaarde Engelse medium Al fred Vout Peters, die op tournee is door Nederland, naar Brummen kan komen; Peters zal in Arnhem seanceren en mis schien kan hij er voor zorgen, dat de geest Sidney zich manifesteert door middel van een materialisatie. Als een zo belangrijke geest zich op deze wijze kenbaar maakt, dan is er ook voor het spiritisme veel gewonnen! (Brummen, 31 oktober) De zesde brief- de vierde en de vijfde van respectievelijk 24 november en 3 december beschrijven in hoofdzaak haar pogingen om zich tot medium te ontwikkelen -geeft iets meer duidelijk heid over Sidney. Op 11 december meldt 5 Ir. Laurens Beijnen was eigenaar van een zeefplatenfabriek te Eerbeek. Zijn fabriek moest worden stilgelegd, nadat hij had geweigerd voor de Duitse bezetter te gaan werken. Hij hield zijn arbeiders zo veel mogelijk in dienst om hun gedwongen tewerkstelling in Duitsland te voorkomen. Dat hij hen uit eigen zak betaalde veroorzaakte mede de verkoop van Rhiender stein. 6 H.N. de Fremery (1868-1940) was een schoonzoon van de bankier en schrijver H.J. Schim mel. Deze was overtuigd spiritist en dank zij diens fortuin kon De Fremery zich volledig wijden aan de bestudering van het spiritisme. Hij publiceerde diverse belangrijke boeken op dit gebied en was van 1902-1914 redacteur van het toonaangevende spiritistische tijdschrift Het Toekomstig Leven. In 1914 geraakte hij in conflict met zijn mederedacteur J.S. Göbel over het Amerikaanse medium Susanna Harris, omdat hij deze van bedrog beschuldigde. Dat ook mevrouw Beijnen negatief over Harris oordeelde komt nog aan de orde. Haar brieven aan De F. bevinden zich in het archief van Harmonia te Utrecht. (Ambachtsstraat)

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 5