Derk Jansen 59 7Niet slechts met de psychologie der Zutphenaren, ook met parapsychologie zou ik te maken krijgen. Zie ik van een reportage van andere bijeenkomsten af, dan treedt voornamelijk de seance, die ik ten huize van de familie Beynen- Van Geuns op Rhienderstein (Brummen) bijwoondeop de voorgrond. Ik had gehoord dat op die seances Sir Philip Sidney, de Engelse edelman-dichter, ge regeld verscheen. Op ruim dertigjarige leeftijd was deze in de slag bij Zutphen (1586) gesneuveld, toen hij onder leiding van Leicester onze vlag verdedigde. Op seances, ten huize Beynen gehouden, verscheen deze dichter uit de renaissancetijd geregeld; het was British dat hij, terwijl hij blijkbaar reeds vanaf 1586 in de astrale sferen boven ons vertoefde, nog steeds geen Hollands sprak, maar in het Engels over zijn persoon mededelingen verstrektedoor mevr. Bey nen nauwkeurig opgetekend. Ik had echter geen geluk. Tijdens de seance die ik bijwoonde, tikte de tafel driftig nee op de vraag van mijn gastvrouw: 7s it you, sir PhilipV In 1958 publiceerde de vrijzinnig her vormde ds. J.C.A. Fetter (1885 - 1959) zijn Herinneringenwaarin hij in een der tigtal bladzijden zijn tijd als predikant te Zutphen beschrijft.1 In 1913 was hij daar bevestigd door zijn vader ds. Antonie Fetter jr. en in 1919 vertrok hij naar Rot terdam. Daar werd hij predikant van de Remonstrantse gemeente; vervolgens ver spreidde hij van 1932 tot 1950 het mo derne Arminiaanse gedachtegoed te Den Haag, waar hij met emeritaat ging. In zijn boek wijdt Fetter ook een bladzijde (97) aan het spiritisme - soms spiritualisme genoemd - waarvan boven een gedeelte werd geciteerd. De toon waarop hij dat doet is licht ironisch, zoals blijkt uit de beschrijving van de gebrekkige taalvaar digheid van de geest van sir Philip en ook uit het vervolg van zijn verhaal, wanneer tijdens de seance in plaats van sir Philip zich mevrouw Beijnens Haagse hoefsmid Brat manifesteert.2 Het antwoord op de vraag naar de datum van zijn overlijden blijkt na controle bij de gemeente Den Haag juist te zijn, wat aan Fetter het vol gende commentaar ontlokte: Ik moest dus aannemen dat de 'Intelligentie" Brat zich inderdaad gemanifesteerd had, óf dat de datum ergens in het onderbewust zijn van onze eerlijke gastvrouw verscho len lag.' De inhoud van de laatste zin geeft in a nutshell de problematiek van het des- tijdse spiritisme, want de klemmende vraag was: zijn het echt de geesten van overledenen die zich tijdens seances manifesteren, of hebben we hier te doen met veronderstelde capaciteiten van het onderbewuste als: helderhoren, heider- voelen en helderzien. Dit wordt in dit verband wel animisme genoemd en de strijd tussen spiritisten en animisten was rondom het jaar 1900 bepaald fel. Het is de tijd van de opkomst en betrekke lijke bloei van de zogenoemde Kleine Godsdiensten: antroposofie, theosofie, spiritisme en christian science3, die een alternatief zochten voor een huns inziens door het materialisme beheerste wereld. Het is ook de periode dat allerlei humani taire bewegingen -vegetarisme, anti- Arnhem 1958. Het betreft de bladzijden 75 - 106. Mevrouw Beijnen woonde afwisselend te den Haag, Laan Copes van Cattenburgh n° 51, en Brummen. 2 De terugkeer van Sir Philip Sidney

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 3