die lang het slachtoffer waren geworden van moeders afwezigheid om brood voor het gezin te winnen, zijn door de kinderbewaarplaats niet gered van versuf fing en vervuiling. Hoevele onervaren onkundige moeders uit het volk hebben door middel van de kinderbewaarplaats niet geleerd,op dagen dat zij bij haar kind tehuis konden blijven, er meer zorg aan te besteden. Voor hoevelen harer is de kinderbewaarplaats niet geweest; een praktische aanwijzing voor juiste licha melijke en geestelijk verzorging van haar kleintje. In den aanvang was er onder die vrou wen nog al wat oppositie tegen de instel ling.Toen ze haar aan het werk zagen, is die verdwenen, als sneeuw voor de zon. Het opheffen van de kinderbewaarplaats zou nu een verlies voor velen harer zijn, en indirekt een verlies ook voor onze ste delijke samenleving. Mag dat? Daal af in uw hart, en vraag het u zelf af. Vraag het ook aan de moeders die er mee gebaat zijn. Vraag het aan de dames van het bestuur. Vraag het aan dokter Siemens, die geregeld de instel ling bezoekt. Doe dit. En we zijn er zeker van, dat gij, na afgedaald te zijn in het wezen van de zaak, en vervolgens in uw eigen hart, ook zult afdalen in uwe por- temonnaie en er een vollen greep uit zult putten, om het voortbestaan van de kin derbewaarplaats te helpen verzekeren." Omdat het dit jaar zestig jaar geleden is dat de Tweede Wereldoorlog een einde vond zijn de omslagen van jaargang 2005 gewijd aan oorlogsmonumenten. Op het omslag van dit nummer 2005-3: Monument bij de Broederenkerk. Dit oorlogsgedenkteken wordt op tweede paasdag, 10 april 1950, onthuld. Om precies drie uur begint het Poorters klokje te luiden. Daarna zingt de "Stem des Volks" het Morgenrood. In zijn toe spraak zegt burgemeester Jhr. Mr. C.C. de Jonge dat er direct na de oorlog al behoefte was aan een gedenkteken voor hen die vielen in de jaren 1940-1945. Het gedenkteken is eenvoudig. Eén figuur die Gideon uitbeeldt, een richter in Israël, hoofd van een kleine keurtroep die uit roeping voor een heilige zaak een over machtige vijand tegemoet treedt en met Gods hulp verslaat. "Juist zo willen wij ons hen die vielen voor onze zaak herin neren." Na de onthulling wordt door het Zutphens Mannenkoor het Beati Mortui van Felix Mendelssohn Bartoldi gezongen en na de kranslegging zingt Toonkunst nog het slotkoraal uit de Johannus Passie van Bach. Daarna wordt het Poortklokje één minuut geluid. De plechtigheid wordt besloten met het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Er volgt nog een interkerkelijke dienst in de Broederenkerk. J. Kreijenbroek Omslagen Zutphen jaargang 2005

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 21