76 Graafschap Loge benaderd over terug gave van de tafel. In 2003 was het dan zover. In het kader van het 75-jarig jubileum van de Graaf schap Loge werd op vrijdag 2 mei 2003, dus na ruim 60 jaar, de tafel officieel weer overgedragen aan de Joodse Ge meenschap. Per bakfiets uit Arnhem gehaald werd hij nu, heel praktisch, met een open aan hangwagen van de Marspoortstraat naar de Dieserstraat vervoerd. Roerend was de opmerking van één der aanwezigen: "Wat ben ik blij dat hij weer terug is. Ik zie nog in gedachten voor me hoe mijn moeder hem in de bestuurska mer iedere week aan het opwrijven was." Een happy-end dus. Uit de krant geknipt door Evelien Marskamp "Onze lezers en lezeressen hebben in de courant van gisteren gezien, dat het leven van de kinderbewaarplaats aan een zij den draadje hangt. Komt er niet flink wat geld (vooral vaste jaarlijksche bijdragen) in, zoodat een stevig zilveren fundament onder die instelling kan worden gelegd, - dan is haar val zeker. Reeds uit een een algemeen oogpunt is het een miserabel verschijnsel, dat zoo iets in een stad als Zutphen kan gebeuren. Zijn wij dan zoo ongevoelig voor het voortbestaan van een inrichting waarvan het nut zoo duidelijk gebleken is? Is in Zutphen de offervaardigheid zoo gering? Gold het hier een kwijnende inrichting, dan zouden wij de eersten zijn, om te zeggen; ruim haar maar op. Er zijn in Zutphen al vereenigingen ge noeg die voortbestaan omdat ze er nu eenmaal zijn, maar wier opheffing geen leegte zou achterlaten. Met de kinderbewaarplaats zou dat wel degelijk het geval zijn. Als men in een jaar 3915 keer verpleging aan kinderen geeft, en het loopt soms zoo vol, dat men aanvragen moet afwijzen, dan kan niet gezegd worden, dat de kinderbewaar plaats kwijnt. Wat er kwijnt, is onze offervaardigheid. Het goede werk, dat de kinderbewaar plaats doet is velerlei. Vrouwen die uit werken gaan, koopvrouwen die met negotie uit moeten, en niet weten waar zij hun kleintjes moeten laten (het getal moeders dat buitenshuis moet werken en niet uit weelde, is helaas groot) kunnen het in de kinderbewaarplaats brengen, waar het goed verzorgd wordt, buur vrouw kan dat niet altijd doen, en als zij het doet is de wil meestal beter dan de daad; de kleine alleen tehuis laten in het gesloten huis zonder oppassing, is ge vaarlijk, onzindelijk, en om vele andere redenen, die een moeder zich het best kan voorstellen, verkeerd. De moeder brengt het naar de bewaar plaats. Zij weet dat haar kleintje daar veilig is, dat het er goed verzorgd, gevoed en zindelijk gehouden wordt. Zij heeft er het dubbeltje daags graag voor over. Het is niet alleen dat direkte nut, dat de kinderbewaarplaats doet. Zij verricht ook veel indirect nut. Hoeveel kleine tobbers, De Zutphense Courant van 18 October 1905 Moet de kinderbewaarplaats verdwijnen?

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 20