Th. B. Hebing. 75 Er was eens zo begint menig sprookje. Mestal hebben ze een happy-end zo ook het nu volgende verhaal. Er was eens..., we zijn in begin 1940, een prachtige mahoniehouten tafel. Hij bevond zich in de bestuurskamer van de Joodse Gemeenschap in de Hal terstraat te Zutphen. Een paar leden van deze Joodse Gemeenschap waren ook lid van de Graafschap Loge no. 52 van de Independent Order of Odd Fellows. Vanaf de oprichting, op 28 april 1928, had deze Loge zijn domicilie op de eerste etage van het pand Marspoortstraat 10A. Toen de Duitsers ons land binnenvielen vermoedden de Joodse medeburgers al wel wat hun mogelijk te wachten stond. Waarschijnlijk hebben zij, om te voorko men dat alle bezittingen van de Joodse Gemeenschap verloren zouden gaan, de betreffende mahoniehouten tafel in de conversatiezaal van de Graafschap Loge gestald (hoe het precies is gegaan is niet meer te achterhalen). Tot groot ongenoegen bleek in september 1940, dat de Duitsers ook de Odd Fel lows niet ontzagen. De Orde werd verbo den en alle bezittingen werden in beslag genomen. Toen na de tweede Wereldoorlog de Odd Fellows weer hun ruimten in gebruik mochten nemen, bleek dat er veel zaken verdwenen waren. Zo was een Deventer tapijt uit de Bezinningsruimte verdwenen, en - u raadt het al - ook de betreffende mahoniehouten tafel was meegenomen door de gebruikers van deze etage. In maart 1946 werden tafel en tapijt, door speurwerk van de Odd Fellow J. Laman - in samenwerking met de rechercheur de Jager - ergens in Arnhem teruggevon den. Met een bakfiets werden beiden weer naar Zutphen teruggebracht. Omdat de Joodse Gemeenschap in Zut phen in feite niet meer bestond en er ook geen synagoge meer was, bleef de tafel in gebruik bij de Graafschap Loge. Er is later meerdere malen contact geweest tussen de Odd Fellows en de naoorlogse, opnieuw tot leven gewekte Joodse Ge meenschap in Zutphen, waarbij bleek dat zowel de toenmalige voorzitter van de joodse Gemeenschap, de heer M. Groen als zijn opvolger, de heer R. Noach, de tafel wel terug wilden hebben, maar...ze konden hem nergens plaatsen! Pas in 2002 kreeg de Joodse Gemeen schap weer de beschikking over ruimte op de begane grond van de oude Syna goge in de Dieserstraat. Daardoor konden zij de tafel weer een plaats geven. Bij monde van de heer F. Senator werd de T Zo maar het verhaal van een tafel m s

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 19