Ruud Sobel en Christlaan te Strake Op 10 september 2005 werd door MAS Architectuur BV uit Zutphen het ar chief van de architect Anne Sobel overgedragen aan het Stads- en Streekarchief Zutphen. Het archief Sobel bestaat uit meer dan 500 bestektekeningen van panden die tussen 1927 en 1976 door Sobel en zijn kantoorgenoten zijn ont worpen. Het betreft vooral nieuwbouwwoningen in onder andere het Deven- terwegkwartier van Zutpheneen aantal nieuwe gevels in de historische bin nenstad en woningen in Eefde en Gorssel. Daarnaast gaat het om verbouwin gen van allerlei aard en een aantal industriële gebouwen. Sobel is door deze productie van aanzienlijk belang geweest voor het stadsbeeld van zowel vóór de oorlog als van de wederopbouw na de oorlog. Hiermee is het belang van dit archief voor de geschiedenis van het stadsbeeld van Zutphen en omgeving aangegeven. De levensbeschrijving van Anne Sobel hieronder is van de hand van zijn zoon Ruud Sobel, die overigens ook een tijd voor het kantoor van zijn vader heeft gewerkt. Christiaan te Strake heeft het beeldmateriaal uitgekozen Anne Sobel werd op 24 mei 1902 gebo ren te AENGWIRDEN (Fr.). Ter plaatse doorliep hij de lagere school, de school waarop zijn vader het hoofd der school was. Omstreeks 1914 "emigreerde" het gezin Sobel naar de provincie Gelder land, waar de heer Sobel Sr. een functie aanvaardde als hoofd van de lagere school op het Instituut voor moeilijk opvoedbare jongens "de Nederlandse Mettray" te Eefde. Vanuit Eefde ging Anne Sobel in 1915 naar de Ambachtsschool te Zutphen en beëindigde aldaar op 28 maart 1918 met succes de opleiding tot timmerman! Hij had echter hogere aspi raties en solliciteerde naar de functie van aankomend bouwkundig tekenaar bij het Architectenbureau Hendriks BNA te Epe. Langs de moeilijke weg van leerling teke naar, tekenaar/opzichter etc. wist hij zich uiteindelijk op te werken tot associé van genoemd bureau. In Epe ook leerde hij zijn toekomstige echtgenote kennen. Omstreeks 1927 waagde hij de grote stap en keerde terug naar Eefde, bouwde voor zich en zijn echtgenote een leuk landhuisje en vestigde zich als zelfstandig architect. Eerst nog in samenwerking met architect Hendriks uit Epe. Aanvankelijk "opereerde" hij vanuit zijn woning in Eefde, maar de toch redelijk snelle groei van zijn bureau maakte een meer effi ciënte locatie noodzakelijk en medio 1937 werd het Architectenbureau A. Sobel, (inmiddels BNA) gevestigd in een mooi pand aan de Zaadmarkt te Zutphen. Met het uitbreken van de Tweede Wereldoor log kwam ook voor Sobel alras een einde aan zijn creatieve activiteiten en moest hij al snel naar ander werk uitzien. Tijdens de eerste oorlogsjaren bekleedde hij een aantal "vakvreemde" functies, onder meer als Hoofd van het Distributie kantoor in Gorssel en ambtenaar op het bureau van de Provinciale Voedselcom- missaris, met name belast met opkopen en verstrekken van brandhout ten behoe ve van de broodbakkers in wijde omge ving. Illegaal gesjoemel met bonkaarten voor onderduikers en het tezamen met een aantal verzetsvrienden in stand hou den van de "pilotenlijn", met de doelstel- ing het terugbrengen van neergeschoten vliegtuigbemanningen naar Engeland, maakten het noodzakelijk om begin 1944 Anne Sobel^ Architect in Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 14