Olieverfschilderij op paneel van Berent Wildrik in het Stedelijk Museum te Zutphen (schilder onbekend) Gewapende staatsgreep In Den Haag breekt na de machtsover name een periode aan van bestuurlijke chaos. Pas in het voorjaar van 1 796 wordt er een Nationale Vergadering gevormd, waarvan Berent Wildrik namens de stad Zutphen deel uitmaakt. Door onderlinge verdeeldheid komt er echter weinig te recht van een slagvaardig bestuur. Met name unitarissen (voorstanders van een sterk centraal gezag) en federalisten (voorstanders van een federaal verband tussen de provincies) staan lijnrecht te genover elkaar. Met de opstelling van een grondwet wil het als gevolg daarvan evenmin vlotten. Aangespoord door de Franse gezant grijpt een groep radicale unitarissen op 22 ja nuari 1 798 de macht via een gewapende staatsgreep. Een Uitvoerend Bewind, be staande uit vijf directeuren, regelt tijdelijk de staatszaken en zorgt voor de benoe ming van de ministers. Een van deze vijf directeuren is Berent Wildrik. Samen met Johan Fokker vertegenwoordigt hij de redelijk gematigde krachten, die echter door de uiterst radicale Vreede, Fijnje en Van Langen worden overvleugeld. Al op 23 april 1 798 wordt nu de nieuwe grond wet, met een sterk centralistische inslag, goedgekeurd via een volksraadpleging. Terzijde geschoven Het is voor het eerst dat in ons land sprake is van een centraal bestuur, maar het komt door alle problemen en de on derlinge verdeeldheid niet krachtdadig uit de verf. Ook politieke zuiveringen maken het bewind niet erg geliefd. In een sfeer van aanhoudende intriges en Franse inmenging wordt het al op 12 juni 1 798 aan de kant gezet via een volgende coup onder leiding van de patriottische generaal Daendels (geboren in Hattem). Wildrik en Fokker zijn dan echter een maand eerder door de andere directeuren al terzijde geschoven Kerst Zwart beschrijft deze episode als volgt: 'Wildrik draagt Daendels op het roode driemanschap gevangen te nemen. Fijnje en Vreede ontsnappen door een venster, 1 7 juni 1 798; Van Langen wordt gedwongen zijn functie neer te leggen. Wildrik en Fokker vormen daarop een Intermediair Bewind en schrijven verkiezingen uit voor een Wetgevend Lichaam'. Willie H. Heitling neemt dit weer vrijwel letterlijk over in zijn boek 'De Achterhoek, kris kras langs Berkel en Slinge', blijkbaar zonder zich nader in de materie verdiept te hebben. Het is jammer dat Kerst Zwart zijn bron nen niet vermeld. In het boek 'Patriot ten en bevrijders' wordt er door Simon Volgens Vergers, in zijn boek 'Geschiedenis der laatste tweehonderdvijftig jaren' worden Fokker en Wildrik door de overige drie leden uit het Uitvoerend Bewind verwijderd omdat ze zich niet kunnen vinden in uitstel van eerder door ditzelfde Uitvoerend Bewind aangekondigde vrije verkiezingen. Het drietal Vreede, Fijnje en Van Langen was geenszins van plan om de macht uit handen te geven, wat gezien de impopulariteit van het Uitvoerend Bewind zeker het geval zou zijn geweest als de verkiezingen waren doorgegaan. Volgens Vergers kwamen ook Fokker en Wildrik op die 1 7e juni 'mede in hechtenis, doch werden nog dienzelfden dag ontslagen'.

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 5