Jan Oonk 31 Achterhoeks staatsman in woelige tijden Onderstaand artikel over de patriotse staatsman Berent Wildrikdie zijn laatste jaren sleet in Ruurlo op het Rij ken barg' is een enigszins uitgebreide versie van een artikel dat eerder verschenen in de Schaorpaol (nr. 3/2002), het huisor gaan van het Staring Instituut. "Op de begraafplaats te Ruurlo ligt in den hoek naast de grafkelder van de familie Van Heeckeren ongeveer 8 m uit den kant een groenbemoste grafzerk waarop met eenige moeite deze woorden te ont cijferen zijn: M.B. Wildrik geb. 1 754 gest. 1831" Met deze woorden begint de Ruurlose onderwijzer/publicist Kerst Zwart zijn hoofdstuk 'Staatsman en markeboer' in zijn boek 'Graafschapsche geschie denissen' uit 1934. Nu, zeventig jaren later, zouden we het verhaal over Berent Wildrik, de staatsman die in Ruurlo zijn laatste rustplaats vond, met dezelfde woorden kunnen beginnen. Alleen zijn de letters en cijfers op de steen nog moeilijker leesbaar dan ten tijde van Kerst Zwart. Maar tastend met de vingers wordt duidelijk dat het inderdaad om de grafsteen van Berent Wildrik gaat. (Afhankelijk van de geraadpleegde bron komen we overigens ook de schrijfwijzen Berend, Barend en Bernt tegen). Een vurig patriot Het waren turbulente tijden waarin Berent Wildrik leefde. Hij zou daarin zelf als lan delijk politicus bovendien een rol van be tekenis spelen en de woelingen aan den lijve ondervinden. Berent wordt geboren in Zutphen (gedoopt op 21 april 1754) als zoon van de predikant Rudolph Wildrik en diens tweede vrouw Swanida Helena Couleman. Hij heeft nog een oudere zus ter Paulina en een jongere broer Jan. Na zijn rechtenstudie aan de Universiteit van Harderwijk vestigt Berent zich als ad vocaat in zijn geboortestad Zutphen. De M die Kerst Zwart op de grafsteen meent te onderscheiden zou mogelijk kunnen staan voor mr. (Bij nadere beschouwing van de steen lijkt het mij echter eerder om een V te gaan dan om een M, maar dit terzijde). Het is 26 september 1 781 wanneer er in alle grotere steden van ons land, ook in Zutphen, een anoniem pamflet wordt verspreid waarin het des potisme van de impopulaire stadhouder Willem V aan de kaak wordt gesteld en wordt opgeroepen tot democratische her- Berent Wildrikanonieme gravure (Collectie Stadsarchief Zutphen) Berent Wildrik

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 3