51 Anthony J. Schut Onderwijzer aan de Koningin Wilhelminaschool op de Oude Wand te Zutphen in crisis en oorlogsjaren (1937-1 944) In 1936 deed ik examen voor onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Arnhem. Het mondeling deden wij in groepen van zeven. Toen we binnen geroepen werden voor de uitslagmochten we plaatsnemen tegenover de directeur en zijn leraren. De directeur begon: "Jongelui, er zijn vandaag zeven werkloze on derwijzers bijgekomen Zo hoorden we dat we allemaal geslaagd waren, maar ook dat we niet op een baan hoefden te rekenen. Het was immers de tijd van grote werkeloosheid. Ook op het onderwijs werd aan alle kanten bezuinigd. De leerlingenaantallen per klas werden al maar groter, waardoor er onderwijzers op wachtgeld kwamen. Er werd bijvoorbeeld een vierde klas opgesplitst. Een halve klas kwam in de derde, de andere helft werd bij de vijfde gevoegd. Daardoor stond er één onder wijzer voor anderhalve klas... erg zwaar. Gemeenten en schoolbesturen zochten naar een oplossing en vonden die in het aanstellen van een kwekeling met akte. Dat was een volledig bevoegd werkloos onderwijzer die voor genoemde vierde klas werd gezet. Zo voorkwam men op splitsing. Maar de kwekeling met akte kreeg geen volledig salaris; een schamele beloning was zijn deel. Ik had het geluk in 1937 benoemd te worden als kwekeling met akte aan de Koningin Wilhelminaschool op de Oude Wand (een christelijke school met als hoofd de heer J. de Zeeuw), tegen een beloning van 35 gulden per maand. Toch kreeg ik meer: in de school huisden zowel lageronderwijs als mulo (de tegen woordige mavo). De "echte" onderwij zers gaven per maand één gulden voor VOJO (voor onze jonge onderwijzer). Als meneer de Zeeuw mij aan het eind van de maand mijn verdiende loon bracht, kreeg ik twee enveloppen: één met het loon, de andere met het douceurtje van de collega's. De derde klas was mijn werkterrein en ik kreeg mijn lokaal toegewezen in de christelijke school in de David Eveking- straat (school Vogel). Van de speelplaats af loodste ik de leerlingen via de achter deur, langs het huis van het echtpaar Heil naar de zijdeur van school Vogel. Mijn lokaal was net naast de woning. Heil was kleermaker, stoker van kachels in de loka len en verder onderhield het echtpaar het gebouw. Zo kom je in de crisisjaren toch nog aan een inkomentje. Iedere morgen, zo tegen half elf, tikte Heil of zijn eega tegen het raam, dat ik dan opende om een kopje koffie in ont vangst te nemen. Na enige jaren belastte het hoofd, de heer H. van de Berg mij met de vijfde klassen, en ik moest toen verhuizen naar de het gebouw waar ik thuishoorde. Ik was de enige die een bevoegdheid had om les te geven in Lichamelijke Oefe ning. Als de meisjes van klas vijf en zes Nuttige Handwerken hadden, kreeg ik de jongens van beide klassen toegewezen om gymles te geven. Een zaal was er niet (de Wehrmacht was knap in het vorderen Oral History

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 23