De liedjes zijn afkomstig uit de bundel van 1927 en die van 1928. Dit verklaart het probleem rondom het bundeltje uit 1927 met de aantekeningen. Het blijkt dat bovenstaande liedjes uit dat jaar precies de liedjes zijn die de heer Van Arragon selecteerde uit zijn bundeltje. Bovendien wordt nu ook de verwijzing naar Naar zee duidelijk. vereeniging Symphonia', die dan onder andere de liedjes van de volkszangdag speelde. Opvallend is een artikeltje uit 1927. Hier in wordt een opsomming gegeven van de liederen die dat jaar werden gezongen en dit zijn wél precies de liederen uit het bundeltje van 1927. Het bundeltje moet toen dus wel in zijn geheel gebruikt zijn. In een artikel uit 1936 wordt aangekon digd dat de Nederlandsche Volkszang- bond dit jaar geen bundeltje heeft uitge geven. Om de volkszangdag toch door te laten gaan, is er in Zutphen een selectie gemaakt van eerdere bundeltjes om deze nog een keer te zingen. Grappig is in dit verband het bundeltje uit dit jaar van de heer Van Arragon. Voorin dat boekje schreef hij: "Volkszangdag 1936".9 Dit bundeltje had hij kennelijk zelf hele maal in elkaar geplakt van bladzijdes uit eerdere bundeltjes. De kinderen kregen tekstboekjes, maar zo had de heer Van Arragon zijn eigen partituur gemaakt. In Zutphen was men dus wel degelijk op de hoogte van de volkszangdag als lande lijk initiatief. Ik ga ervan uit dat in de eer ste jaren trouw de landelijke bundeltjes in de juiste volgorde zijn gebruikt. Toen er landelijk geen bundeltjes meer werden uitgegeven, ging men zelf selecties ma ken uit eerdere bundeltjes. Ook in de jaren 1937, 1938 en 1939 werd er geen landelijke bundel meer uitgegeven. In deze jaren voorzag Zutphen zichzelf wel van tekstboekjes met selecties uit eerdere jaren. Geko zen werd voor bundeltjes van vijfjaar of ouder, met als overweging dat die liedjes bij de meeste mensen inmiddels wel weggezakt waren.10 Overigens een bijzondere gedachtensprong, als je als doel hebt het volk ieder jaar tien nieu we liederen aan te leren die dat volk de rest van het leven moet onthouden. Opvallend zijn de vele advertenties. De volkszangdag werd hier blijkbaar flink gesponsord. Hier volgt een volledig programma van de volkszangdag 1938, met tussen haakjes de landelijke bundel waaruit de liedjes afkomstig zijn11: 1Zomer in Holland (1927) 2. Naar zee (1928) 3. Spelevaren (1928) 4. Echo (1927) 5. Zeilen (1927) 6. De schoonste bloem (1927) 7. Vacantie (1927) 8. In de wei (1928) NADRUK VERBODEN ANDbCHE

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 20