Marieke Morsman Dit artikel over de volkszangdagen in Nederland is een ingekorte versie van een scriptie geschreven door Marieke Morsman, student muziekwetenschap te Utrecht. Het gedeelte dat betrekking heeft op de volkszangdagen in Zutphen is integraal gehandhaafd. Inleiding Enige tijd geleden kreeg ik van mijn opa de 'Volkszangdagbundel 1933'. Deze 'kleine zangbundel voor het Nederlandsche volk', met daarin tien verschillende liedjes met muzieknotatie, wekte mijn interesse. Blijk baar moet er zoiets zijn geweest als een regelmatig terugkerende volkszangdag. En die van 1933 was absoluut niet de eerste, Dirigent van Arragon in actie! want de inleiding van de bundel begint met: "Wij hebben het genoegen U weder om onzen traditioneelen zangbundel, be vattende tien nieuwe liederen, te kunnen aanbieden." Uit deze inleiding zijn nog een aantal andere dingen op te maken. Deze volkszangdagen waren bedoeld voor schoolkinderen, omdat de 'Hoofdbesturen der Onderwijzers-Vereenigingen' hielpen bij de keuze van de liederen. Waarschijn lijk werden de liederen speciaal voor de dag gecomponeerd, omdat er gesproken wordt over tien nieuwe liederen en omdat de 'Nederlandsche Dichters en Componis ten' bedankt worden. Er was een speciale 'Commissie van den Volkszangdag', die een duidelijk doel voor ogen had: "De Nederlandsche liederen moeten onder het volk gebracht, aangeleerd en door allen gezongen worden." 1 Initiatieven op volkszanggebied Als we het over het begin van de volks zangdag hebben, hebben we het over de tijd rond 1920. In die tijd was er in Ne derland veel meer aandacht voor het Ne derlandse volkslied dan tegenwoordig, en de liederen werden ook vaak in groeps verband gezongen. De samenleving was destijds sterk verzuild en het zingen van liederen gebeurde dan ook doorgaans binnen de eigen zuil, zoals de socialis ten (met de Arbeiders Jeugd Centrale als stuwende kracht), de katholieken (Jop Pollmann was hier een belangrijk figuur) en de protestanten (via de verschillende Jongelingenverenigingen). Het is duidelijk dat in het Nederland van het begin van de 20e eeuw onder de verschillende zui len veel belangstelling was voor het Ne derlandse volkslied. In 1917 werd de Ne derlandsche Volkszangbond opgericht.2 Deze bond was bedoeld als een federa tieve samenwerking tussen verschillende volkszangorganisaties, maar in de praktijk maakten alleen de Nationale Vereeniging voor den Volkszang en de Federatie van R.K. Vereenigingen voor den Volkszang er deel van uit. In 1921 organiseerde deze Nederlandsche Volkszangbond het eerste Volkszangcongres, te Arnhem. De volkszangdag

Zutphen (vanaf 1982) | 2005 | | pagina 16